ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

İçme Suyu Arıtımında Yeni Dönem Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Su Yönetimi Genel Müdürlüğünce, İçme Suyu Elde Edilen veya Elde Edilmesi Planlanan Yüzeysel Suların Kalitesine Dair Yönetmelik revize edilerek “İçme Suyu Temin Edilen Suların Kalitesi ve Arıtılması Hakkında Yönetmelik” olarak 06/07/2019 tarihli 30823 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Bakanlık tarafından yürütülen çalışmalar ile içme suyu kaynaklarında izlenmesi gereken parametre sayısı 41’den 99’a çıkarıldı. Ayrıca daha önce sadece su kaynağın kalitesinin tespiti için izleme yapılırken, artık hem arıtma tesisi girişinde hem de arıtma tesisi çıkışında belli aralıklarla kalite ölçümü yapılarak, su kalitesinin takibinin güvenli şekilde yapılması sağlanacak ve insanlara daha güvenilir su temin edilecektir.

Yayınlanan yönetmelikte; “İçme suyu arıtma tesisleri projelendirme safhasında genellikle ham su kalitesi dikkate almadan tip projelerden faydalanılarak tasarım yapılmaktadır. İçme suyu temini için kullanılacak su kaynaklarının kalitesinin konvansiyonel parametrelerin yanı sıra mikrokirleticilerin de dahil olduğu 99 parametre ile analiz edilip, insani tüketim için belirlenmiş olan standartların üzerinde çıkan parametreleri arıtacak şekilde içme suyu arıtma tesisinin proses tasarımının yapılması son derece önemlidir. Bu yönetmelik ve yeni çıkarılacak olan teknik tebliğ ve proses onay genelgesi ile bu yönde gelişme kaydedilecektir.

Özetle “İçme Suyu Temin Edilen Suların Kalitesi ve Arıtılması Hakkında Yönetmelik” ile, içme sularının güvenli bir şekilde kullanımını sağlamak için 99 kalite parametresi içme suyu arıtma tesisi giriş ve çıkışında izlenecek, su kalitesi izleme çalışmaları, Büyükşehir belediyeleri ve DSİ Genel Müdürlüğünce yapılacak, yeni inşa edilecek olan içme suyu arıtma tesislerinin tasarım esasları ve normları Bakanlığımızca yayımlanacak olan “İçme Suyu Arıtma Tesisleri Teknik Usuller Tebliği” ile belirlenecek, yeni yapılacak içme suyu arıtma tesislerinin proses onayının usul ve esasları Bakanlığımızca yayımlanacak olan “İçme Suyu Arıtma Tesisleri Proses Onay Genelgesi” ile belirlenecektir.

Bu yönetmelik ile içme suyu arıtma tesisleri; projelendirilmesinden, inşaatına kadar geçen tüm süreçlerde ve işletilmesi esnasında Bakanlığımız Su Yönetimi Genel Müdürlüğünce takip edilerek, Belediyeler ile işbirliği içerisinde temiz suyun halkımıza arzı sağlanacaktır. ”denildi.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın