ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

İlçe merkezinde kalan fabrikalar taşınacak

Osmancık ilçe merkezinde kalan fabrikaların taşınması için süre verildi.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim

 

İlçe merkezinde faaliyetlerini sürdüren fabrikalarının ilçe halkına vermiş olduğu zarar ve rahatsızlık sebebiyle taşınması Osmancık Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantısında gündeme geldi.

Toplantıda çeltik fabrikalarının yanı sıra İlçe merkezinde faaliyet gösteren benzer iş kollarının da tespit edilerek, Osmancık Organize Sanayi Bölgesine taşınmaları sağlanması konusu, Kültür ve Sosyal İşler Komisyonuna havale edilirken meclis Aralık ayı toplantısında konuyu bir kez daha görüştü.

Osmancık Belediye Meclisi’nin Aralık ayı toplantısında, Kültür ve Sosyal İşler Komisyonu kararının yapılan incelemesinde; Osmancık Organize Sanayi Bölgesine öncelikli olarak taşınması gereken belirli büyüklükteki sektörlerin Çeltik Fabrikaları, Tekstil Fabrikaları ve Un Fabrikaları olduğu belirlendi. Belirlenen sektörlerin temsilcileri ile bir toplantı düzenlenerek görüşlerine başvuruldu.

Toplantıya katılan sektör temsilcileriyle yapılan görüşmeler neticesinde; ilgili sektörlerden 4 çeltik fabrikası ile 3 tekstil fabrikasına Osmancık Organize Sanayi Bölgesinden yer tahsis edildiği anlaşılırken, OSB Müdürlüğünce yer tahsis edilen firmalara 1 yıl proje süresi, 2 yıl inşaat süresi olmak üzere toplamda 3 yıl süre verildiği, talep edilmesi durumunda bu sürenin uzatılabileceği bildirildi.

İlgili sektörlerden 3 çeltik fabrikası temsilcisinin toplantıya katılım sağlamadığı için görüşme yapılamadığı belirlenirken, OSB’ye taşınması gereken belirli ölçekteki sektörlerin Çeltik, Un ve Tekstil olduğu, bu sektörlerin OSB’ye taşınmaya sıcak baktığı, ancak 5 yıl gibi bir süre talep ettikleri anlaşıldı.

Yapılan görüşmeler ve değerlendirmeler sonucunda; Kültür ve Sosyal İşler Komisyonunca belirlenen İlçe merkezinde faaliyet gösteren Çeltik, Un ve Tekstil Fabrikalarının Osmancık Organize Sanayi Bölgesine taşınmalarının sağlanması için bu sektör temsilcilerine 31.12.2022 yılına kadar süre tanınırken, Zabıta Müdürlüğünce ilgili sektörlere tanınan sürenin mevzuata uygun şekilde tebliğ edilmesine,  işaretle oylamaya göre mevcudun oy birliğiyle karar verildi.
Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın