ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

“İmamlarımız atamaları yapılınca başlıyorlar, arıcılığa, galericiliğe”

Osmancık’ta 1 – 7 Ekim tarihleri arasında kutlanan ve bu yıl Cami ve Hayat temasının işlendiği Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle konferans düzenlendi.

Osmancık’ta Camiler ve Din Görevlileri haftası kutlandı. 1 – 7 Ekim tarihleri arasında kutlanan ve bu yıl Cami ve Hayat temasının işlendiği Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak katılan Pr. Dr. Ali Akpınar, “Mescitleri ağlatmayın, incitmeyin, kendinizi özlettirmeyin. Nasıl olsa yolunuz bir gün buraya düşecek” dedi.

Cami ve Hayat temasının işlendiği konferansın sunuculuğunu Şıh Hasan Cami imamı, Kent Konseyi başkanı Ayhan Yılmaz Eravcı yaptı. Ervacı sunuculuğunu yaptığı programda Osmancık’ta Akşemseddin, Koyun Baba gibi mübareklerin yetiştiğini ve hemen yanı başımızda Peygamber efendimizin sahabisi İbriktar Hazretlerinin kabrinin bulunduğunu hatırlatarak katılımcıları selamladı.

Osmancık Beyazıt Camii Müezzin Kayyumu Ramazan Akıncı tarafından okunan Kuran’ı Kerim’in ardından Osmancık İlçe Müftüsü Eyyüp Aydın ve Çorum İl Müftüsü Muharrem Biçer birer konuşma yaptılar.

Konferansta Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Akpınar”Cami ve Hayat” konulu konuşma gerçekleştirdi. Akpınar yeryüzünde insanlık için ilk yapılan evin Mekke’deki Kabe-i Muazzam olduğunu söyleyerek başladığı konuşmasına “Kabe bir cami, bir mabedtir, beytullahtır.  Kabe Allah’ın evidir. Allah mekândan münezzehtir. Kabe’nin içinde durmaz ama ibadet disiplinimizi sağladığı için insanları aynı hedefe aynı yöne yönelttiği için, cem ettiği için sembolik olarak yeryüzüne kondurulmuş bir mabedtir.  Kaynaklarımız der ki HZ. Adem’in eliyle yapılmış. Buradan şunu anlıyoruz; insan var Kabe var, insan var mabet var. Adem var Kabe var, Adem var mabed var.  Demek ki insan ibadetsiz olamıyor, mabedsiz kalamıyor.  Adam mabedsiz, ibadetsiz adam olamıyor. Rabbimiz “Ellerimle yarattım, canımdan can kattım” buyuruyor. Yine “Onlar hayvan gibidir, hayvanlardan da beterdir” buyuruyor. Neden mabudsuz, mabedsiz ibadetsiz kaldıkları için. ”diyerek tüm ibadethanelerin Kabe’nin şubeleri olduğunu belirtti.

Akpınar “Ezan caminin sloganıdır”

Dünyaya caminin sloganı Muhammed-i Ezanla gelindiğini belirten Akpınar “Müslüman bir ailenin kız olsun erkek olsun doğan çocuklarımızın kulaklarına ezan okuduk. Doğar doğmaz İslam’a enlenir, İslam’a bağlanırız. Ezan caminin sloganıdır. Günde 5 kere minarelerden yükselen, semalarda yankılanan Muhammed-i Ezan bizim doğumumuzda üzerimize atılan imza, üzerimize vurulan damgadır. Ve biz bu dünyadan giderken yine camiye uğrar yine oradan geçer yolumuz. Hocalarımızın merhumu-merhumeyi nasıl bilirsiniz, Allah için camiye getirilen cesetlerimiz ve onlar üzerine kılınan namazla yine camide son bulur dünya yolculuğumuz.

Doğduk irademiz dışında kulağımıza ezan okundu,  öldük yine irademiz dışında cesedimizi camiye götürdüler. Asıl olan ise insanın iradesi ile camiye yönelmesidir. “dedi.

Camiye yolu düşen bir insanı camiden kovma, camiden soğutma hakkına kimsenin sahip olmadığını belirten Akpınar; “Peygamberimizin mescidinde her yaştan insan vardı, ağlayan çocuklar vardı. Camiye yolu düşmüş hiç kimseyi, camiden kovma, camiden soğutma hakkına sahip değiliz.  Yaşlısından gencine, zengininden fakirine, sağlıklısından, engellisine herkes çağrıya uymalıdır. Mescitleri ağlatmayın, inletmeyin, mescitlere kendinizi özletmeyin. Nasıl olsa yolunuz mescidten geçecek ama irade elinizdenken gelin.

Elbetteki mescidlerimiz yaşlılarımız, büyüklerimiz için en önemli mekanlar. Ama camilerimiz sadece ihtiyarlara gideceği başka yer kalmayanlara bırakılacak yerler değildir. Her yaştan herkes koşa koşa gidebiliyorsa işte o zaman kurtulur bu millet.”dedi.

“Fitne sebebi diye mescidlerin kapıları yasaklandı hanımlara ”

Peygamberimiz “Allah’ın hanım kullarını mescitlerden men etmeyin” diye buyuruyor. Hanımlarında mescidlerde yeri var ama biz ne yaptık fitne sebebidir diye mescidlerin kapılarını yasakladık hanımlara. Camiyi mescidi kirletiyorlar diye yasakladık çocuklara. Ve bu gün mescidlerimiz bir avuç insanın sığındığı merkezler oldu.    5 vakit gelemiyorsak haftada bir gün camiye uğrayın ama aile boyu uğrayın. Çocuklarınızın, torunlarınızın tutun elinden getirin tanıştırın, gösterin öğretin mebedleri onlara.”dedi.

“Mescidler sadece namaz kılınan mekânlar değil”       

Mescidlerin sadece namaz kılınan mekânlar olmadığını belirten Akpınar “Mecidler yalnızca ve sadece namaz kılınan mekânlar değil. Ecdadımızın bu kadar tarihi binalar yapmışlar, donanımlı büyük binalar yapmışlar. Namaz 5 vakit topladığında 1 saatte eda edilen bir ibadet. 24 saati var bunun.  Camiler sadece namaz kılmak için yapılan yerler değil. Bir okul vazifesi gördüğü zaman, insanları irşat eden bir merkez olduğu zaman, elbette müminlerin namaz kıldığı Kuran okuduğu 7/24 açık olması gereken merkezlerdir.

“Camiler Kilitlenmez”

Bizim fıkıh kitaplarımızda caminin kapısına kilit vurmanın hükmü konusunda sayfalarca mesele tartışılmıştır. Camiler kitlenmez, camilerin kapıları kilitlenmez ama bu noktada namazı kıldırıp caminin kapısına kilit vuran hocalarımız var. Ve bu hususları bir kere daha durup düşünmemeliler. İnsanımızın camile ile ilgili önündeki engelleri nasıl kaldırabiliriz bunun muhasebesini yapmamalılar.

Ama bizim imamlarımız atamaları yapılınca başlıyorlar, arıcılığa, galericiliğe. İmamlığın hakkını verdikten sonra elinden bir iş geliyorsa bu işleri yapabilirler, şayet imamlık ikinci plana atılıyorsa Cenab-ı Allah bunun hesabını soracak.  Hem de bu soruya verilecek olan cevap zor bir cevap olacak.  Öncelikli vazifemizin, öncelikli görevimizin o Peygamber makamlarının adamları olduğumuzun farkında bilincinde olmamızdır.

“Camiler Hayatın Merkezleridir”

Camiler hayatın merkezleridir. Hayat camide kurulur, hayat camide yaşanır, hayat cami ile anlamlı hale gelir.

Mümin yeryüzünün her temiz yerinde namazını kılabilir. Yeryüzü ona mescidtir. Mümin yeryüzünün her yerini maddi kirlerden de manevi kirlerden de temiz tutacak.  Ama camilerimizin içine verdiğimiz temizliğin önemi, camilerin avlularına, camilerin şadırvanlarına, tuvaletlerine vermiyorsak bir sorun var demektir.  Camiler bütün müştemilatıyla en temiz maddi kirlerden arındırılmış bölgeler olmalıdır. Bu konuda da bizim mahallenin imamı temizliği yapmıyor kolaylığına da kaçmamamız lazım. Bu mabetler bizim evlerimiz, ibadethanelerimiz. Bu gün içinden çok kullandığımız camilerimizin tuvaletleri var. Özellikle çarşı Pazar camilerimizin yarın Allah’a şikayet etmeyecek mi? Tuvaletleri kendilerinden daha çok kullanılıyor.  Günden 3 defa tuvaletini kullandığınız camilere girip kaç defa ibadet ettiniz başınızı kaç defa secdeye koydunuz.”

“Müslüman tek yüzlü iki dünyalı olandır”

Maddi kirlerden olduğu gibi manevi kirlerden de arındırma görevimiz var.  Caminin içinde yapmadığımız gıybeti, dedikoduyu, yalan söylemeyi, aldatmayı, faizi, kumarı caminin avlusunda, dükkânımızda, işyerimizde evimizde de yapmamamız lazım. Allah mescitte mabette seni beni görüyor da buralarda görmüyor mu? Onun için yeryüzü bana mescid kılındı, ben yeryüzünün her bulunduğum yerinde mescitteymişim gibi davranmalıyım demelidir. Cemide bir türlü, cami dışında bir türlü davranmamalıyız. Hâlbuki Müslüman tek yüzlü iki dünyalı olandır. Biz hem bu dünyanın hem de öteki dünyanın iyilik güzelliğine talibiz. Bizim iki dünyamız var, ne bu dünyayı ihmal ederiz ne öteki dünyayı öteler ihmal ederiz. Ama bu dünya çok yüzlü tek dünyalı çok adam var. Allah bizden tek yüzlü, iki dünyalı olmamızı istiyor. Allah soracak vallahi de soracak. Bu bize verdiği fırsatların, nimetlerin, hakkını ne kadar yerine getirdiğimizin hesabını soracak.” diyerek mescitlerin imarı ve tahribi konusuna değinerek büyük, şatafatlı camilerin içinin dolmamasının manevi mimarının eksik olduğunu söyledi.

Konferans sonunda Yaz Kur’an Kursları Yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edilirken, programa Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, İlçe Emniyet Müdürü Bahadır Vurgun, MHP Osmancık İlçe Başkanı Satılmış Karatağ ve çok sayıda davetli takip etti.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın