ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü düzenlendi

Osmancık’ta İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle bir program düzenlendi.

Osmancık Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa ilçe kaymakamı Hakan Alkan, İlçe Jandarma Komutanı Tevfik Kara, Askerlik Şubesi Başkanı, İlçe Emniyet Müdürü Bahadır Vurgun, Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş, daire amirleri, davetliler, öğrenciler ve siyasi partilerin Osmancık Belediye Başkan Adayları ile ilçe teşkilatı yöneticileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Osmangazi İlkokulu müdürü Kıyasettin Karaköse “Bayrağımız ve onun istiklalini ebedîleştiren bir manzume olan İstiklal Marşı, kuşku yok ki milletimizin ruhunu, tarihini ve ideallerini yansıtan, hiçbir zaman ölmeyecek ve mütemadiyen yaşayacak olan mukaddes bir değerdir.

İstiklal Marşı’nı anlayabilmek ve kavrayabilmek için, öncelikle Mehmet Akif’i çok iyi bilmek, onun tüm hatlarıyla benliğinde muhafaza ettiği, ‘Milli Mücadele Ruhunu’ üst seviyede tanımak ve bu ruhu, hakkı ile hissetmek şarttır. İstiklal savaşı, kuşku yok ki Türk milletinin ölüm kalım harbi olmuştur. Böyle zamanlarda milletler kendilerini var eden ve ayakta tutan esas değerlerin farkına varırlar. Vatan, millet, hürriyet gibi mefhumların kıymeti, barış zamanlarında pek fazla anlaşılamasa da milletlerin zorlu süreçlerden geçtiği bilhassa savaş zamanlarında bunların ne denli önemli değerler oldukları bir kez daha üstelik tüm hassasiyetiyle anlaşılır ve idrak edilir.

Fikir ve şiir tarihimizde çok önemli bir yeri olan Mehmet Akif, Mütareke ve İstiklal Mücadelesi dönemine esarete isyan eden, milletini uyanmaya ve uyanık davranmaya çağıran bir aksiyon adamıdır. Akif’in en büyük meziyeti, söyledikleri ile yaptıklarının örtüşmesidir. O, Çanakkale gibi bir mücadeleyi destanlaştırmıştır.

Akif bu şiiriyle, hem yordun milletin yüreğini kıpırdatmış hem de şehidi en iyi anlayan ve anlatan şair olduğunu göstermiştir.

Toplum ya da halk için önemli olan konularda hassasiyet gösteren Akif’in sadece eserleri ve fikirleri ile değil şahsiyetiyle de aydın olduğu gözde kaçırılmamalıdır.

18 yıl aralıksız savaşmış, insan, para ve silah kaynaklarını tüketmiş yorgun bir milleti uyandıracak etkili bir esere ihtiyaç vardı. Yarışmaya gelen şiirlerden umut kesilince, umutlar Akif’e bağlandı. Kendi derin imanıyla Anadolu insanının imanını aksiyona dönüştürebilecek tek şair olarak belirlendi ve İstiklal Marşı ona ısmarlandı.

İstiklal Marşı ‘Korkma!’ seslenişi ile başlar. Buradaki korku ifadesi sıradan bir korku olmayıp her karış toprağı şahit kanları ile yoğurulmuş aziz vatanımızın kaybedilme endişesinin dillendirilmesidir. Bu en olumsuz durumlarda dahi ümitli kalabilmenin bir ifadesidir. Çünkü esaret de ümitsizlikte bize yakışmazdı. Vatanın korunması, bastığı yerleri toprak diyerek geçmeyen; bu toprakları altında kefensiz olarak yatan şehit dedelerini unutmayan, vefalı bir gençliğin eliyle olacaktır.

Öyle de oldu. Milletimizin hür yaşama azmi ve aşkı, Mustafa Kemal gibi bir liderin başkanlığında, bizlere yeni ufuklar açtı. Ezelden beridir hür yaşamış ve bundan sonra da yaşayacak olan milletimiz, vatanına ve istiklaline yönelmiş olan bu çılgınca ve hayasızca saldırılara elbette boyun eğmedi, eğmeyecektir.

Başta vatan ve millet sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en veciz ve en seçkin ifadesi olan İstiklal Marşı’nı bize hediye olarak sunan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve hem de sayısız kahramanı rahmete anarken son sözü yine üstadı dizelerine bırakıyorum.

‘Sahipsiz olan memleketin batması haktır, sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır” şeklinde konuştu.

Osmangazi İlkokulu öğrencileri tarafından okunan şiirlerin arından program çeşitli gösterilerle son buldu.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın