ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

İtfaiye Müdürü Keleş“Anız yakanlara idari para cezası verilmektedir”

Osmancık bu sabah saatlerinde duman altında kaldı. Vatandaşlar sebebini merak ederken nedeninin anız yangınları olduğu öğrenildi.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim.

 

Osmancık’ta hasat mevsiminin başlamasıyla beraber anız yakma vakalarının artığına dair dün “Osmancık’ta Anız Yangınları Başladı!” başlıklı bir haber yazmıştık. Tüm uyarılara rağmen bu sabah saatlerinde ilçe duman altında kaldı.  Vatandaşlar sebebini merak edip endişeye kapılırken nedeninin anız yangınları olduğu öğrenildi. Konuyla ilgili bilgilerine başvurduğumuz Osmancık Belediyesi İtfaiye Müdürü İbrahim Keleş müdürlük olarak anız yangınları konusunda teyakkuzda beklediklerini belirterek anız yakmanın suç olduğunu hatırlattı.

Keleş; “Anız yakanlara idari para cezası verilmektedir”

İtfaiye Müdürü İbrahim Keleş; “Çeltik hasadının olduğu şu günlerde Osmancık İtfaiye Müdürlüğü olarak ilçemiz üreticilerine bol ve bereketli kazançlar diliyoruz. Çeltik hasadından sonra anız yangıları konusunda Müdürlüğümüz teyakkuzda beklemektedir.

İlçemizde yangınların en aza indirilmesi hatta yaşanmamasını istiyoruz. Çiftçilerimizin kısa sürede toprak hazırlığını tamamlamak, toprak işlemede kolaylık sağlamak, hastalıklarla ve zararlılarla mücadele edebilmek, yabancı otla mücadele etmek,  bitki artıklarını en ucuz maliyetle ortadan kaldırmak, amacı ile anız yakılmaktadır. Anız yakmanın birçok zararı görülmüştür. Anız yangınları toprak içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yanarak yok olmasına neden olur. Aşırı duman nedeniyle trafik kazalarına, orman yangınlarına, yerleşim yerlerinin yanması nedeniyle maddi ve manevi zararlara yol açar.

Osmancık İtfaiyesi olarak her türlü tedbirlerimizi aksakta İlçe sakinlerimize de büyük görevler düşmektedir. Öncelikle toplumsal bilincin sağlanması adına anız yakmanın zararları ve tehlikeli yangınlar çıkarma risk doğurduğu anlatılmalıdır. 2872 Sayılı Çevre Kanunu kapsamında, anız yakanlara idari para cezası verilmektedir.

Ayrıca anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ise bu ceza beş kat arttırılmaktadır. “dedi.

Osmancık’ta anız yangınları başladı!

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın