ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Kadınlar “günlerini” bir kez daha görecek!

Arap Çataroğlu
acataroglu1919@hotmail.com

Kadınlar Günü
Kadınlar “günlerini” bir kez daha görecek!
Sayılı günler kaldı. Pazar günü, diğer Pazar günlerinden çok farklı olacak. Aynı gün aynı amaçla birileri çıkıp anma günü yapacak. Başkaları tutup kutlama yapacak. Sokaklarda bıyıklı, bıyıksız herifler hiç tanımadıkları bayanlara karanfil verecek.
Yılın üçyüzaltmışbeş günü bir şeyleri anma günü olarak kutluyor. Bazı günler birden fazla farklı anlamlarda kutlanıyor. Bu konuda adliyelere yansıyan çatışmalar olmuyor. Bana yan baktın, hareket çektin tarzında kavgalar olmuyor. Birden farklı çevreler aralarında tartışmadan aynı günü farklı anlamda kutluyor. İşte herkese örnek olacak bir davranış! Bizler, kavga çıkarmadan aynı günde farklı şeyler yapabiliriz.
Yaklaşan sekiz Martta kadınlar günü var. Birileri çıkıp kadınlar gününün aslında altı Mart günü olduğu söylüyor. Ancak kadınların kutlamalar için hazırlıkları iki gün sürdüğü için sekiz Martta kutlandığına inanıyor. Aslı astarı olmayan dedikodulara sakın inanmayın!
Yapılacak kutlamaların önceki yıllarda yapılanların bir benzeri yapılacak. Hatta gelecek yıllarda da tıpkısının aynısı yapılacak. Eline mikronu alan bayanlar, baylar şairleri kıskandıracak şiir gibi güzel sözler söyleyecek. O kadar çok etkinlik yapılacak ki yerel basının bütün sayfaları yetersiz kalacak. Gazete muhabirleri bazı fotoğraflara basın açıklamalarına yer vermediği için nasibine düşeni fazlasıyla alacak!
Kimse çıkıp yapılan bu etkinliklerin amacı nedir diye sormayacak. Yaşanan sorunların kaynakları, çözüm yolları kesinlikle konuşulmayacak. Önceki yıllarda olduğu gibi erkeklerin egemen olduğu toplumda az sayıda kadın haklarına sahip çıkacak. Erkeklere kendini ezdirmeyecek. Bazı kadınlarda kaderlerine razı olup; eşlerinin yeri gelince sevdiğini, yeri gelince gereğini yaptığını söyleyecek.
İki fotoğraf paylaşıyorum: Biri gazete haberi. Diğeri ise Sungurlu’da Çarşamba pazarında çekilmiş bir fotoğraf. Fotoğrafa bakanlar, kadınların her şeyi yapabildiğini söyleyecek. O fotoğraftaki küçük ayrıntıyı görmeden kulağa hoş gelen bildiğimiz sözleri konuşacak.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın