ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Karatağ; “Esnaf seçimin kapalı olmasını temenni ediyor”

Osmancık Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Bilal Karatağ, ‘Açık Oylama’nın esnafın üzerinde ağır bir yük olduğunu ifade etti.

Osmancık Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 6 Temmuz’da seçimli genel kurula gidecek. Başkan adayı Bilal Karatağ seçimin ‘Gizli Oylama’ esasına göre yapılmasını, mevcut başkan Recep Aker ise ‘Açık Oylama’ esasına göre yapılmasını tercih ettiklerini kamuoyuna açıklamışlardı. Karatağ seçim öncesi basın mensupları ile bir araya gelerek teklifini bir kez daha yineledi ve başkan adayı Aker’e “Biz iki başkan adayı esnafımızın üzerindeki bu ağır yükü kaldıralım” dedi.

“Kararı esnafımız verecek”

Yaptıkları ziyaretlerde esnafın kapalı oylama temenni ettiklerini belirten Karatağ; “ Göreve gelirken o zaman ki mevcut yönetimin  ‘Açık mı? Kapalı mı?’ oylamasını genel kurula sunmadılar. O dönem Açık Oylama değil, esnafın ferahı ve refahı için, esnafın birbirini kırmaması, töhmet altında kalmaması, seçim sonrası dargınlıkların olmaması için iki başkan adayı direk sandığa geçtiler.

Biz buraya aday olduk, aday olurken de esnafımızdan gelen teklifler üzerine ekibimizi kurduk. Her kesimi kucaklayan, her kesimi temsil edecek arkadaşlarımızı yanımıza aldık.  Nasip olursa göreve talip olduk.  Biz 38’inci maddede değiliz. Bu madde ile ilgili bir sorunumuz da yok. Genel kurula geldiğimizde bizi temsil edecek Divan ve Ticaret İl Müdürlüğü’nden gelecek temsilcilerin ayrı ayrı tutanakları olacak, biz divana ‘Kapalı Usul’ ile ilgili teklifimizi sunacağız.  İnanıyoruz ki kararı orada esnafımız verecek.

Üzerine basa basa diyoruz ki gerçekten kazanan kardeşlik olmalı, tüm esnafımızın seçime katılmasını istiyoruz. Biz çalışmalarımıza başladık, esnaflarımızı geziyor ve gezmeye devam edeceğiz. Bu ziyaretlerimizde güzel olumlu cevaplar alıyoruz. ‘Kapalı Sandık’ için birebir esnafımızla görüşüyoruz. Kapalı seçim için el kaldıracaklarını dile getiriyorlar. Bizim arzumuz, tek isteğimiz kesinlikle seçimin kapalı olması.

Yaptığımız ziyaretlerde esnafımız diyor ki ‘Kimse benim oyumu görmesin, nereye gideceğini bilmesin, benim gönlümde illa ki bir yer var, gönlümde yatanı kimse söküp alamaz’. Ve seçiminde kapalı olmasını temenni ediyorlar.  Seçim günüde kesinlikle kapalıya el kaldıracaklarını dile getirerek beyan ediyorlar.

Gönül ister ki biz iki başkan adayı  genel kurulda ‘Kapalı mı?, Açık mı? ‘olayına götürmeden centilmenlik yapıp demokrasi örneği sergileyip, seçmenimizin iradesinin sandığa yansıyıp, seçmenin rahat nefes almasını sağlaması.  Seçim öncesi biz iki başkan adayı yan yana basın karşına çıkıp ‘Biz karar aldık, 1420 üyesi olan kooperatifimizin üyeleri kapalı sandığa gidip oylarını kullanmalarını istiyoruz. Oylama sonrası da kazanan kim olursa Allah hayırlı uğurlu eylesin, kardeşliğin kazanmasını, dostluğun sürmesini istiyoruz bizim temennimiz bu yönde’ diyelim.  Esnafımızın bundan memnun kalacağını biliyoruz. Biz iki başkan adayı esnafımızın üzerindeki bu ağır yükü kaldıralım. ”dedi.

“Devletimize teşekkür ediyoruz”

Mevcut başkan Recep Aker’in “Yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır” açıklamasına da değinen Bilal Karatağ; “12 yıl önce göreve geldiklerinde giden yönetimin İstanbul yolu üzerinde yapmış olduğu güzel bir binamız vardı. Binamızı sattılar. Bu gün 15 trilyon isteniyor oraya. Giden mal değerli oluyor. Bugün almaya kalksan orayı alma şansı yok.

Biz hiç kimseyi icraya vermedik denilmiş. Tabi ki verilmesi doğru değil. Ortaklara verilen kredileri ikili ilişkilerle çözmekte fayda var böylede olmalı. Esnafımız icraya düşmemeli. Ama burada devletimize de teşekkür ediyoruz. Devletimizin çıkartmış olduğu kanunlarla, pandemi sürecinde esnafımızın çektiği güçlüklerden dolayı güzel imkanlar sağlanmıştır, ertelemeler yapmıştır. Buradaki güzellik devletimizindir. Devletimize teşekkür ediyoruz, yokluğunu hissetmeyelim.” dedi.

Başkan adayı Karatağ saha çalışmalarının devam ettiğini, önümüzde hafta yönetim listesinde yer alan isimlerin açıklanacağını sözlerin ekledi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın