ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Kargı’daki yangının dumanı Osmancık’a ulaştı

Çorum’un Kargı ve Sinop’un Saraydüzü ilçesi Yalmansaray köyü arasındaki ormanlık alanda perşembe günü başlayan orman yangınının dumanları Osmancık’a ulaştı. Rüzgarında etkisiyle 60 kilometre uzaklıktaki ilçeye ulaşan dumanlar vatandaşları tedirgin etti.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim.

 

Çorum’un Kargı ve Sinop’un Saraydüzü ilçesi Yalmansaray köyü arasındaki ormanlık alanda perşembe günü başlayan orman yangınının kontrol altına alınması amacıyla çalışmalar devam ediyor. İhbar üzerine bölgeye Çorum ve Sinop’tan Orman Müdürlüğü ekipleri sevk edildi.

Yangına 1 Amfibik Uçak, 9 Helikopter, 50 Arazöz,  10 İlk müdahale Aracı,  2 Dozer ve  200 Söndürme Personeli müdahale ederken yangının ikinci günü akşamı rüzgarında etkisiyle dumanlar Osmancık’a ulaştı. Rüzgarında etkisiyle 60 kilometre uzaklıktaki ilçeye ulaşan dumanlar vatandaşları tedirgin etti.

Osmancık Muhtarlar Derneği Başkanı Faruk Delibaş ilçenin göğünü kaplayan dumanlar nedeniyle vatandaşların tedirgin olduğunu belirterek; “Çorum-Sinop köylerine bağlı ormanlık alanda büyük bir yangın vardır. Şuanda Osmancık ilçesi duman etkisi altında kalmıştır.  Ayrıca yangın 4 tane köye sarmış, köyler boşatılmak üzere çalışmalar başlatılmıştır. “dedi

Yangın dumanlarının ilçeye ulaştığını evlerinin içinde hissettiğini belirten Koyun Baba Mahallesi sakinlerinden Gülhan Özüdoğru “Her yeri is, yanmış odun kokusu sardı” diyerek; “  Bu gün Osmancık ilçemiz aşırı derece de sıcaktı.  Bu durumun yangından dolayı da olabileceğini düşünüyoruz. Çünkü aşırı bir sıcak, akşamında rüzgar ve etrafı duman sardı.

Evlerin içerisi aynı yangından sonra oluşan is kokusu yanmış odun kokusu sardı. Evlerin içinde ve dışında epey bir etkisini yaşadık. Balkona çıktığımızda ilçenin çevresinde dağlarda is ve duman gördük. Dumanların buraya kadar gelmesi yangının boyutunu gösteriyor.  Orman İşletme yangın söndürme ekiplerine kolaylıklar diliyorum” dedi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın