ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

KORANA VİRÜSÜ NEDİR?

ACİL TIP TEKNİSYENİ ALİ BAKİ EKE

Korana veyahut Corana (Covid-19) Dünya Genelinde 1960 yılında keşfedilen kuşlar ve memelilerde görülen bir enfeksiyon hastalığıdır. Halk dilinde günümüzde Korona olarak bilinen virüs nezle vakalarının önemli bir bölümüne yol açmasıyla birlikte, aralarında Mers-CoV, Sars-Cov ve Covid-19 (2019-nCoV)‘un bulunduğu bazı nadir korona virüs çeşitleri ölüm riski bulunduran solunum yolu hastalıklarına ve ölümlere neden olabilir.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayı içerisinde Çin’in Wuhan Kentinde görülen bu enfeksiyon bu yıl geçtiğimiz yıllara bakarak Dünya Genelinde daha etkili bir enfeksiyon haline gelmiş ve dünya genelinde alınan önlemlerin yetersizliğinden daha hızlı ve etkili yayılmıştır. Bununla doğru orantıda da virüsten etkilenen İnsan sayısı da artmıştır.

Dünya Sağlık Örgütünün 18.03.2020 tarihinde yaptığı son açıklamaya göre Dünya Genelinde Virüsten etkilenen kişi sayısı 200.000 üzerinde ölüm yakısı ise 8.000’ne yaklaşmıştır. Ülkemizde ise 191 Vatandaşımız Bu Virüsten Etkilenmiş ve 2 Vatandaşımız Hayatını Kaybetmiştir. Dünyada ve Ülkemizde Virüsün yayılımını engellemek için yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Virüs aşısı ise 17.03.2020 tarihinde Amerika Birleşik Devletlerin de özel bir klinik laboratuvarda İnsan üzerinde denenmiştir. 2014 Yılında Japonya da Üretilen Favipiravir adlı ilaç ile tedavisi süresini 14 günden 4 güne kadar çekmiştir.

PEKİ VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ

Yapacağımız şey çok basit diğer gribal veyahut enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi ilk önce kişisel hijyen (el hijyeni) kurallarımıza dikkat edeceğiz. İnsanlara 3 -4 adımdan fazla yaklaşmayacağız. En azından Virüs etkisini kaybedene kadar insanlarla olan temasımızı azami şekilde tutacağız. Toplu ortamlardan uzak duracağız. Gerekmedikçe bu süreçte evden dışarı çıkmayacağız. Maske kullanımına hassasiyet göstereceğiz. Özellikle 55 yaş üzeri, bağışıklık sistemi zayıf ve Kronik Hastalığı bulunan İnsanlar Bu süreçte daha dikkatli olmak zorundalar. Hastalığın ölüm oranlarına baktığımızda 55 yaş üstü insanların daha çok etkilendiğini görüyoruz. Çok Acil ve Önemli Durumlar olmadığı sürece hastanelere gitmeyiniz. Raporlu İlaç Kullanan Vatandaşlarımızın süreç boyunca aktif olup Eczanelerden Ücretsiz şekilde alabileceklerdir. Sizde Korona Virüsünden (Yüksek Ateş – Şiddetli Öksürük – Solunum Sıkıntısı) Etkilendiğinizi Düşünüyorsanız 112/184 numaralı telefonlardan şikayetlerinizi belirterek kimseye Virüs bulaştırmadan kontrollü bir şekilde evinizden araçla alınarak hastaneye sevkiniz sağlanacaktadır. 

Allah(cc) bu kötü günlerden bir an önce kurtulmayı bize nasip etsin.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın