ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Korkmayın! Paniğe kapılmayın sağduyulu bir şekilde hareket edin

ACİL TIP TEKNİSYENİ ALİ BAKİ EKE

Dünya üzerinde yaşanan ciddi salgın hastalıklar ortalama bir asırda bir ortaya çıkmaktadır ve Dünya üzerinde gerçekten tüm canlıları etkileyecek hasarlar meydana getirmektedir. Dünya tarihinde en görülen ve çok büyük can kayıplarına neden olan İspanyol Gribi dediğimiz salgın hastalık 1918-1920 yılları arsında Dünyamızda Milyonlarca İnsanın ölümü ile sonuçlanmıştır. Bu salgın hastalıklar İnsanların sadece ölümleriyle sonuçlanmayıp dünya üzerinde büyük ekonomik, ticaret, sosyal yaşam, sıkıntılarda doğurmaktadır. İçin de bulunduğumuz 21. Yüzyılda da gerçekleşen Covid-19 yani korana virüsü de gerçekten dünya üzerinde sadece can kayıpları ile kalmayıp yaşanabilecek birçok sıkıntıyı da beraberinde getirecektir. Dualarımız fazla can kaybı olmadan bu süreci atlatmak içindir.

19.03.2020 tarihinde Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca’nın açıkladığı rakamlara göre 1981 kişiye yapılan test sonuçlarının 168 tanesi pozitif çıkmıştır. Bundan da anlamımız gereken test yapılan her 10 vatandaşımızdan birisinin Covid-19 tanısı koyulduğu gözlemlenmektedir. Peki pozitif çıkan her hastanın sonu ölüm mü? Hayır tam tersi; Şu anda dünya Nüfusunun 7.7 Milyar olduğu ve pozitif çıkan vaka sayısının 220 bini aşmış, 10.000 den fazla kişi hayatını kaybetmiş. 85.000 kişide aşkın insan sağlığına kavuşmuştur.

Korkmayın! Paniğe kapılmayın sağduyulu bir şekilde hareket edin

Dünya da hatırı sayılır birçok ülkeler (ABD, KÜBA, ÇİN, JAPAONYA…) zaten bu virüsün tedavisini bulabilmek için aşı ve ilaç konusunda gerekli çalışmalarını yapıyor ve tedavi konusunda olumlu adımlarda atıyorlar. Sağlık Bakanlığımıza bağlı olarak çalışan BİLİM KURULUNDA BULUNAN DOKTORLARIMIZ gerekli tedavi gerekli tedavi yöntemleri çalışmaları zaten başlattılar. Hatırlatma; İntihardan ortalama günde Türkiye de 8 Kişi hayatını kaybediyor.

Yıl 2020 oldu biz hala insanlara kişisel hijyeni öğretmeye çalışıyoruz. Elinizi en az 20 saniye bol su ve sabunla yıkayın. İnsanlara 3 – 4 adımdan fazla yaklaşmayın. Bu Konuda Vatandaşlarımızı TÜRK USÜLÜ KARANTİNA yani işi olmayanların evlerinden çıkmaması kendilerini evlerinde aile ve çocukları ile vakit geçirmeye davet ediyorum. Belki bu süreçte çevremizde olan insanların kıymetini biraz daha anlarız.

Büyüklerimden, kardeşlerimden ricam ise resmi kaynaklardan bir açıklama gelene kadar kesinlikle sağ duyuya davet ediyorum ve bu tür şüpheli vatandaşlarımızın İFŞA edici paylaşımlardan uzak durmanızı bir Sağlık Personeli olarak rica ediyorum. Tüm resmi mercilerden yapılan 60 yaş vatandaşlarımızın sokağa çıkmama ilanları tedbir amaçlıdır.

TÜRK MİLLETİ NİCE ZORLUKLARINDAN ÜSTESİNDEN GELDİĞİNİ TARİHİMİZDE GÖRÜYOR VE BİLİYORUZ. TEMENNİM VE DUALARIMIZ MİLLETİMİZ İÇİN OLMASI DİLEĞİYLE…

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın