ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Korona karantinasında komedi

Osmancık’ta çekimi devam eden “Yıldızlar da Kayar” filminin setinde salgın kurallarını ihlal eden sahneler çekildi.  Set görevlileri çekimler boyunca orada bulunan ilçe halkından maskelerini çıkarmalarını istedi.

Osmancık’a bağlı İnal Köyü’nde “Yıldızlar da Kayar” adlı komedi filminin çekimi 23 Temmuz’da başlamıştı.  5 gün sonra ise 28 Temmuz’da bölgesel vaka sayılarının artışı göz önüne alınarak İnal Köyü 14 gün süreyle karantinaya alınmıştı. Osmancık Belediyesinin de katkı verdiği filmle ilgili “Karantinanın olduğu köyde çekimler devam ediyor mu?” sorusuna başkan Gelgör  “Böyle küçük şeylerle uğraşmayın” diyerek geçiştirirken birkaç gün sonra Çorum’da korona virüs vaka sayılarında üç kat artış yaşandığı açıklandı.

Sağlık Bakanlığının son açıkladığı rakamlara göre Çorum’da vaka oranlarının 100 binde 40.52 idi olduğunu hatırlatan Vali Çiftçi, “24-30 Temmuz tarihleri arasında bizim hesaplamalarımıza göre bu oranın 100 binde 121, 10’a ulaşmış durumda. Yani vaka sayıları üç kat artmış durumda. Dolaysıyla bu konuya da toplum olarak Çorumlular olarak hassasiyet göstermemiz gerekiyor. “şeklindeki açıklamasına rağmen karantinaya alınan İnal Köyü’nde filmin çekimlerinin devam ettiği ve set ekibi ve oyuncularının köyle ilçe merkezine giriş-çıkış yapmayı sürdürdüğü öğrenildi.

MASKESİZ-SOSYAL MESAFESİZ FESTİVAL SAHNESİ

İnal Köyü’nde çekimleri devam eden filmin Pırlanta Pirinç Festivali sahnesi ise 6 Ağustos’ta ilçe merkezinde Mustafa Kemal Atatürk parkında çekildi. Filmin bu sahnesi için ilçe halkıda belediyeden yapılan duyurularla alana davet edildi. Alanı dolduran kalabalık filme katkıda bulunurken çekimler başlamadan önce set görevlisi tarafından maskelerinizi çıkartın anonsları yapıldı. Salgın kurallarını ihlal eden durum için yapılan anons saatlerce süren çekim esnasında da sık sık tekrar edildi.

“MASKELERİNİZİN ÇIKARILMIŞ OLMASI GEREKİYOR”

Set görevlilerinin yaptığı “Maskelerinizin çıkarılmış olması gerekiyor” anonsundan bir süre sonra 3 emniyet görevlisinin (2 polis-1 bekçi) set alanına gelerek maske-mesafe uyarısı yaptığı görüldü. Uyarıya rağmen korona virüs yokmuş gibi devam eden çekim boyunca figüranlık yapan vatandaşlar maskesiz bir şekilde filme dahil oldu.

Karantina altına alınan köyde çekimlerin 15 gün sürdüğü öğrenilirken filmin oyuncu kadrosunda Cezmi Baskın, Cem Kılıç, Ceyda Olguner, Volga Sorgu ve Müge Coşkun yer alırken yapımcılığını Enis Özkan ve Murat Çiçek üstleniyor. Senaryosunu Koray Yeltekin’in yazdığı filmin yönetmeni ise Günay Günaydın.

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın