ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Koyun Baba Mahallesi sakinleri baz istasyonunu istemiyor

Osmancık, Koyun Baba Mahallesi’nde bir binanın çatısına konacak olan baz istasyonu mahalle sakinlerinin tepkisini çekti. Mahalle sakinleri kurulum yapmak için gelen ekibi protesto etti.

Edinilen bilgilere göre Koyun Baba Mahallesi Vatan Caddesi Kıranbaşı mevkiinde bir binanın çatısına bir GSM Operatörü tarafından bina üstü baz istasyonu kurulacak.  Baz istasyonu kurulacağı haberini alan mahalle sakinleri bu duruma itiraz ederken bu gün kurulum yapmak için gelen ekibi de protesto etti.

“Belediye başkanı kurulamaz diyor, başkan yardımcısı imza atıyor”

Baz istasyonuna izin veren bina sahibine de tepki gösteren mahalleliler, konuyla ilgili 41 kişinin imzası bulunan itiraz dilekçelerini yaklaşık 40 gün önce Osmancık Belediye Başkanlığı’na verdiklerini belirtiler.

Mahalle sakinlerinden Ali Çalışkan, itirazları ile ilgili belediye başkanı Ahmet Gelgör ile de görüştüklerini belirterek; “ Mahalle halkı olarak baz istasyonunun kurulmasını istemiyoruz. 41 tane imza ile belediye başkanlığına müracaatta bulunduk, belediye başkanı Ahmet Gelgör ile görüştük.

2020 yılının son ayı yaptığımız görüşmenin ardından iki defa zabıta ekipleri geldi ve kurulumu yapacak olan ekipler geri gitti.  Belediye başkanı bize kurulamaz diyor, ancak başkan yardımcısı yer seçimi belgesine imza atıyor.”

“Bina sahibi bize iftira atmaya çalışıyor”

Baz istasyonu kurulmasını istemeyen mahalleliler, baz istasyonuna izin veren bina sahibinin kendilerine iftira atmaya çalıştığını iddia etti.

Mahalle sakinleri; “Baz istasyonunun kurulmasına itiraz edince bina sahibi bize iftira atmaya çalışıyor. “Camlarını kırarız” dediğimizi söyleyerek bize iftira atıyor. Bu güne kadar kırmadık, kırmayız da. Biz sadece kurdurmayacağız dedik. Niye kurduruyorsun buraya, komşu değil miyiz?, dedik. Bina sahibi ‘Biz müsaademizi aldık, kuracağım karışamazsınız’ diyor. “

Baz istasyonunun kurulacağı binaya yakın, doğuştan felçli 20 yaşında akrabası olduğunu belirten bir başka mahalleli ise; “Biz mahallemize baz istasyonunun kurulmasını istemiyoruz. Doğuştan, felçli 20 yaşında görümcemin çocuğu var.  Temelli kötü olursa” diyerek tepkisini dile getirdi.

Konuyla ilgili bilgilerine başvurduğumuz yetkililer ise BTK’dan gerekli olan tüm izinlerin alındığını, kurulum sonrası ise sağlık açısından EMR ölçümü yapılarak 900 frekans bandında her yönden 5 kilometre alanı kapsayacağını belirttiler.

Baz istasyonunun kurulacağı alana yakın okulların ve yurtların olduğu hatırlatılması üzerine ise yetkililer kriter olan güvenlik mesafesinin aşılmadığını Osmancık Belediye Başkanlığı tarafından yer seçim belgelerinin kendilerine tanzim edildiğini ifade ettiler.

Öte yandan mahallelinin tepkisiyle karşılayan ekipler baz istasyonun kurulacağı binada elektrik olmadığı için kurulumu tamamlayamadan, bulundukları yerden ayrıldılar.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın