ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Kum “Kamyoncu Esnafı Olarak Çok Zor Durumdayız”

Gelecek Partisi Osmancık Teşkilat Başkanı, kamyoncu esnafı Kenan Kum kamyoncu esnafının zor durumda olduğunu belirtti.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim.

 

Kum, kamyoncu esnafının yaşadığı sorunlara değinerek; “Kamyoncu esnafının borcum yok demesi imkansız bir durumdur. kamyoncu esnafımız çok zor durumda.” diyerek, iktidar partisinin bütçedeki açığı ulaşım sektöründen kapatmak istediğini iddia etti.

Kamyoncu esnafının girdi maliyetlerinin son 4 yılda yüzde 300 arttığını belirten Kum, “Son 4 yılda köprü, otoyol, akaryakıt, araç parçası, sigorta ve KASKO, Muayne gibi giderleri yüzde 300 artmasına rağmen, yük taşıma fiyatları 10 yıl öncesiyle aynı. Kredi ile TIR ya da kamyon alan ya da araç parçası değiştiren nakliyecilerimiz şu an bankalara borçlarını ödeyemiyor. Konya’da ve bundan öncede İzmir’de nakliyeci arkadaşlarımız intihar etti. Ailelerine baş sağlığı diliyorum. Bunun gibi acı hadiseler artık yaşanmasın istiyoruz.”dedi.

“KAMYONCU ESNAFI OLARAK ÇOK ZOR DURUMDAYIZ”

İktidar partisinin bütçedeki açığı ulaşım sektöründen kapatmak istediğini iddia eden Kum sözlerine şöyle devam etti: “İktidar yap işlet devret modeliyle yapılan köprülere büyük zam yaptı. Akaryakıt fiyatları almış başını gitmiş. Şu an nakliyecilerimiz gittikleri her 100 kilometre de 40 Litre yakıt yaktığı ve aracım durumuna göre bu yakıtın bazen daha fazla olması da doğal Yani 40 ila 50 Litre arasında değişen bir yakıt tüketimi ile 100 Km de 50 litre yakıt yakarsa bu da her 100 Km de 50*6.69=334. TL yakıt yakıyor. Bundan 6 -7 yıl önce nakliyeci götürdüğü yük ücretinin üçte biri kadar yakıt yakardı. Şu an götürdüğü yük ücreti ve akaryakıt maliyeti hemen hemen aynı. Ben 21 yıldır nakliye işi ile uğraşıyorum.  Aracımın bir tekerinin en düşük maliyeti 2.500.00 en yüksek 3.700.00 TL arasındadır. Kaldı ki hiçbir kamyoncu esnafının borcum yok demesi imkansız bir durumdur. Şahsım dahi borçlu şu an kamyoncu esnafımız çok zor durumda.”

Kamyoncu esnafının yaşadığı sorunlarının çözümü noktasında yapılması gerekenleri de açıklayan Kum, “Kamyoncu esnafımızın sorunlarının çözüme kavuşabilmesi için öncelikle araçlara plaka tahdidi getirilmeli. Vergi kaçırmaların ve fiyat düşürmelerin önüne geçilmeli  Nakliyecilere mazot desteğinin yapılması konusunda hükümetimizden destek isteriz”  diye konuştu.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın