ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Kurbanı Kadınlar Kesebilir Mi?

Corona virüs salgının devam ettiği şu günlerde Kurban Bayramı hazırlıkları da alınan tedbirler kapsamında başladı. Kurban pazarları ve mezbahalarda tedbirler en üst seviyeye çıkarılırken, İçişleri Bakanlığı Kurban Bayramı’nda uygulanacak trafik tedbirleri ile ilgili 81 İl Valiliğine talimat gönderdi.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim.

ACİL SATILIK ÇELTİK TARLASI

Covid-19 pandemi etkisi altında idrak edeceğimiz Kurban bayramında, vatandaşların sağlıklı ve güvenli bir şeklide dini vecibelerini yerine getirmeleri, hijyen tedbirlerine uygun olarak hazırlanmış hayvan satış yerlerinden kurbanlık temin edebilmeleri, usulüne uygun olarak kesim yapılarak, muhtemel salgın hastalıkların bulaşma ve yayılma risklerinin önlenmesi için öngörülen tedbirlere hassasiyetle uyulması gerekirken, pandemi dönemi öncesinde ve devam ettiği şu günlerde “Kurbanı Kadınlar Kesebilir mi? ”sorusunu halkımıza sorduk. Sorumuza cevap veren katılımcıların çoğu emin olmamakla birlikte “Kesebilir” cevabını verirken “Kesemez” diyenlerde vardı.

Röportaj yaptığımız vatandaşlarımız arasında görüntü vermeden sorumuzu cevaplayanlar da bulunurken, “Kesebilir” şeklinde cevap veren katılımcılar buna gerekçe olarak, erkeğin bulunmadığı ortamlarda mecbur kalındığı bir durumda kurbanlık hayvanı kadının kesebileceğini söyledi.

ACİL SATILIK TARLA

 

DİYANET CEVAPLADI

 Din İşleri Yüksek Kurulu “Kurbanı Kadınlar Kesebilir mi? ” sorusunu cevaplandırdı.

Dini konulardaki en yüksek karar ve danışma organı olan Diyanet İşleri Başkanlığının Din İşleri Yüksek Kurulu’na da sorumuzu sorduk.

Kurban Bayramı heyecanı tüm İslam coğrafyasını sardı. Coronavirüs salgının devam ettiği şu günlerde Müslümanlar bu yıl Kurban Bayramındaki dini vecibelerini alınan önlem ve tedbirler eşliğinde yerine getirecek.

Kurban ibadetine ilişkin “Kurbanı Kadınlar Kesebilir mi? ”sorusuna Din İşleri Yüksek Kurulu cevap verdi.

Verilen cevap şu şekilde:“Hayvan kesiminde, bu işlemi yapacak kişinin akıllı, temyiz gücüne sahip ve Müslüman veya ehl-i kitap olmasının dışında bir şart bulunmamaktadır Bu şartları taşıyan kişi kadın olsun, erkek olsun kurban kesebilir (Mevsıli, el-İhtiyar, İstanbul, V, 716; Aliyyu’l-Kari, Fethu Babi’l-İnaye, IV, 79)”

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın