ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

“Mart ayında kademeli normalleşme süreci başlıyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan ve 3 saat süren kabine toplantısı sona erdi.

2021 yılın ikinci kabine toplantısında, koronavirüsle mücadelede alınan tedbirler görüşüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’nun yeni tavsiye kararlarını iletti. Toplantının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ulusa sesleniş konuşması yaptı.

Cumhurbaşkanı  Erdoğan, konuşmasında normalleşme sürecinin mart ayı başı olarak kademeli başlayacağını belirtti.

Sokağa çıkma sınırlandırılmasının vaka, aşılama durumuna göre kademeli olarak kaldırılacağını belirten Erdoğan; “Aşı çalışmaları hızla sürüyor. Şuanda 5,5 milyonun hemen hemen üzerinde bir aşılama kampanyasını tamamladık. Bu işi başaran Türkiye oldu. İlk etapta ihtiyaç duyulan aşıların tedariklerini de parça parça gerçekleştiriyoruz. Yerli aşımızı da yakından takip etmeyi sürdürüyoruz.

İllerimizi Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı kriterlere göre 4 gruba ayırarak Mart ayı başı olarak kademeli normalleşme başlıyor. Düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riski olarak sınıflandıracağız. Salgın tedbirleri nedeniyle restoran, kafe, kıraathane vb. esnafı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.

Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizde vaka, aşılama ve ilgili kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz. Önemli olan vaka sayısının tüm illerimizde sürekli azalmasıdır. Normalleşme takvimi vaka sayısına göre o derece hızlı ilerleyecektir. Biraz daha sabrederek, biraz daha fedakarlık yaparak bu virüsü tehdit olarak çıkartacak bir yerde duruyoruz.”

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın