ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Meteoroloji açıkladı: Serin ve yağışlı hava geliyor

Bölgemizin yarından itibaren Balkanlar üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü Samsun Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nden yapılan açıklamada hava sıcaklıklarının 11 Temmuz Perşembe günü öğleden sonra başlayarak hafta sonuna kadar yurdun kuzey ve iç kesimlerinde hissedilir derecede azalacağını bildirdi.

Yapılan açıklama; “Bölgemiz 11 Temmuz Perşembe gününden itibaren, Balkanlar üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmine diliyor.

Tahmin edilen yağışların 11 Temmuz Perşembe sabahı Kastamonu’dan başlayarak, bölge geneline yayılması, 13 Temmuz Cumartesi sabah saatlerinden itibaren ise bölgemizi terk etmesi beklenmektedir.

Yağışların 11.07.2019 Perşembe günü Kastamonu çevresinde, 12.07.2019 Cuma günü Samsun ve Ordu çevrelerinde kuvvetli ve yer yer şiddetli olması beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel, ani sel, su baskınları, dolu şeklinde yağış, yıldırım düşmesi heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve hortum oluşum risklerine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Bölgemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının 11 Temmuz Perşembe günü öğleden sonra başlayarak hafta sonuna kadar yurdun kuzey ve iç kesimlerinde hissedilir derecede  (4-8 derece) azalacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar Perşembe günü Batı ve Orta Karadeniz’de önceleri güney ve batı zamanla kuzey ve batı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-80 km/ saat) esmesi beklenmektedir. Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın açabileceği ağaç ve direklerin devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır”denildi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın