ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Milletvekili Kaya: “Çorum Tarım Yatırımlarında Bölgenin Birincisi”

Adalet Komisyonu Üyesi, AK Parti Çorum Milletvekili Av. Oğuzhan Kaya Çorum Ticaret Borsasını düzenlemiş olduğu ​​​Hasat Bayramı Programı, Veteriner Teknik Destek Hizmet Birimi ve Sosyal Tesis açılış törenine katıldı.

Milletvekili Kaya, açılış konuşmasında Çorum Ticaret Borsasının çalışmalarını ve tarım yatırımlarını değerlendirdi. Çorum Ticaret Borsasının çiftçilerin her zaman yanında olduğunu, yaptığı hizmetlerle de çiftçinin işini kolaylaştırdığını dile getiren Kaya bölgedeki en kapsamlı Ticaret Borsasının Çorum’da olduğunu , sosyal tesislerinden laboratuvarına kadar en ince ayrıntı düşünülerek çiftçiye ve esnafa güzel ve kolaylaştırıcı hizmetler sunduğunu ifade etti.

Çorum’un tarım yatırımlarında bölgenin birincisi olduğunu dile getiren Kaya, tarım yatırımlarına da değinerek “Alaca’da 65 Milyonluk bir bedelle Koçhisar 2. Etap Sulama ihalesinin yapıldı ve çalışmalar devam etmektedir.  Proje tamamlandığında toplamda 120 bin dönüm araziyi su ile buluşturacağız.

Osmancık Obruk Dutludere sulama ihalaesi yapıldı, çalışmalar devam etmektedir.  Toplamda 58.890 dekar alana su temini yapılacak ve ilçeye yıllık 40 Milyonluk bir katkı sağlayacak.

İskilip’te Derekargın Göleti ile 4 bin dönüm arazinin ihalesi yapıldı ve İskilip’e yıllık 5 Milyonluk bir katkı sağlayacak.

Sungurlu’da Kırankışla Barajımız ile 31.720 dekar arazinin sulanması ve yıllık 6.3 milyon metreküp içme suyu sağlanması adına 2 milyon metreküp gövde hacimli 35 metre yüksekliğe sahip 870 metre uzunluğunda olan baraj için ödenek sağlanmıştı. İhalesi gerçekleştirildi.

Bayat Tımarlı Sulama Projemiz ile bu yılsonunda 35.000 dekar araziyi su ile buluşturuyoruz ve Bayat’ımıza yıllık 30 Milyon gelir kaynağı sağlamış oluyoruz.

Uğurludağ için son derece önemli olan Başkışla Göleti ve Sulama Projesini Şubat ayında ihale ettirmiştik. 2.870 dekar tarım arazisinin kapalı borulu şebeke ile yağmurlama ve damlama sulama sistemi ile suyla buluşturarak Uğurludağ ve bağlı köylerimizin de sulama sorununu ortadan kaldırıyoruz.

Ayrıca Ortaköy/Aşdavul Barajı, Hıdırlık Barajının yükseltilmesi, Mecitözü Figani ve Kozören Barajları, Oğuzlar Barajı, Gökdere Barajlarını da yapıyoruz.” diyerek bölgenin en çok yatırım alan yerin Çorum olduğunu söyledi.

Milletvekili Kaya konuşmasında Çorum’da sulanabilir arazilerin tamamının suya kavuşacağını ve sulanmayan hiç bir arazinin kalmayacağını dile getirdi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın