ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

OGC Kurban Bayramı Dergisi Çıktı

Kurucu Başkanlığını Bilal Çevrim’in üstlendiği Osmancık Gazeteciler Cemiyeti’nin yılda iki sayı halinde yayınladığı Bayram Dergisi çıktı. Bayram dergisinde özgün araştırma makalelerine ve derlemelerine yer verilirken, hem basılı hem de elektronik olarak yayın hayatına devam edecek.

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti aktif çalışmaları kapsamında yönetim kurulu kararı alarak Kurban Bayramı´nda Bayram Dergisi çıkardı.  Bu yıl üçüncüsü çıkarılan dergide Osmancık´ın dinamiklerini, değerlerini, tarihi şahsiyetlerini, kültürünü ve özellikle arşiv niteliği taşıyan ve şimdiye kadar gün yüzüne çıkmamış konular yansıtılarak planlananın üstünde bir sayfa ulaşarak 68 sayfa olarak yayınlandı.

Sahibi ve Genel Yayın Yönetmenliğini Bilal Çevrim’in yaptığı derginin yayın kurulunda, Mustafa Işık, Muharrem Yıldız, Özkan Özçelik ve Emrah Akıllı yer alırken, sorumlu yazı işleri müdürü İlkay Sever.

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti başkanı Bilal Çevrim konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Mart 2017 tarihinde kurulan Osmancık Gazeteciler Cemiyeti olarak Türkiye genelinde bir ilki gerçekleştirdik. Osmancık’ın kimliği, tarihi hafızası, değerleri ve kültürünü gelecek nesillere aktarabilmek adına “Bayram Dergisi” çıkarma kararını Cemiyetin kurulduğu ay itibariyle aldık ve bu gün 3. sayısını okuyucularımızla buluşturduk.

Bir ilk diyorum çünkü 1946 yılından 1993 yılı Ramazan Bayramı’na kadar her dini bayramda İstanbul, İzmir ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti “Bayram Gazetesi” çıkarıyordu. Yasalar gereği bu gelenek 26 yıl önce bitti ve böylece “Bayram Gazeteleri” dönemi kapanmış oldu.

Yukarıdaki kısa açıklamanın ardından Osmancık Gazeteciler Cemiyeti olarak aldığımız karar ile “Bayram Dergisi’nin ilkini 1 Eylül 2017 tarihinde Kurban Bayramı’nda çıkardık. İlk sayıdan itibaren Türkiye geneline ücretsiz olarak dağıtımını gerçekleştirdik.

Geçtiğimiz Ramazan Bayramında derginin 2. sayısını çıkardık.  4 Haziran 2019 tarihli ikinci sayısında “Baltacıya Vefa Borcumuz”, “ Osmancık’taki Yeraltı Şehri” ve “Kurtuluş Savaşının Osmancıklı Kahramanı Sarı Mehmet” başlıklı konular yer almıştı. Kapak konuları ile dikkat çeken ve yoğun ilgi gören dergi basıldıktan kısa bir süre sonra ise tamamı tükendi.

Bu gün ise Bayram Dergisi’nin 3. sayısını okuyucularımızla buluşturduk.  Bu sayımızda Atatürk’ün Osmancıklı Koruması İstiklal Harbi Gazisi Şerif Çıplak’a, Osmancık Lehçesi ve Deyimleri, Seyyahların Gözüyle Osmancık, Osmancık’taki TEDES ve Arkası, Osmanlı-Rus, İstiklal ve I. Dünya Savaşı’nda Osmancıklı Şehitlerimiz, Osmancık İlçemizde Geçmişte Kullanılan Bazı Lakaplar, Erenler Yatağı Osmancık ve birçok konuya yer verdik.

Kapak konuları ile dikkat çeken dergi özellikle şehir dışından yaşayan Osmancıklıların bir hayli ilgisini çekti. Bu gün itibari ile dergi Osmancık’ta, Gazeteciler Cemiyeti ve Osmancık Gazetesi’nden  temin edilebileceği gibi bayram sonu ise Türkiye geneline postayla ücretsiz olarak dağıtımı gerçekleştirilecek. ”dedi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın