ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Önerimize her kesimden olumlu yanıt ve destek

“Osmancık Belediyesi’ne bir öneri” başlığıyla yayınladığımız haberimize her kesimden olumlu yanıt ve destek geldi.

Osmancık Belediyesi dün yaptığımız öneriye olumlu cevap verirken, her kesimden de destek geldi. Osmancık Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Cebeci “Doğru söylüyorsunuz. Gereken neyse yapılacaktır ilginize teşekkürler.” şeklinde önerimize olumlu yanıt verirken, Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilal Çevrim “Değirmenci Hamit bizim çocukluğumuzun anılarında yer etmiştir, Köprübaşında. Tıpkı Coruk Necip, Belgavaklı Mistan gibi. Bu hatıraları Osmancık Gazeteciler Cemiyeti bünyesinde toplayarak gelecek nesillere aktaralım. ”dedi.

PEKİ, ÖNERİMİZ NEYDİ?

Dün Ulucami Mahallesi’nde harabe ve metruk bir evin yıkımı esnasında pencereden bize bakan iki adet fotoğraf gördük. Bizi buradan alın dercesine bakan bu fotoğrafları yıkımı gerçekleştirenlerin izni ile bulundukları yerden aldık.  Kim olduklarını sorduğumuzda Değirmenci Hamidi  (Hamid) ve eşinin olabileceği söylendi. Başka fotoğraflar var mı?” diye sorduğumuzda ise “Birçok fotoğraf vardı, binadan çıkan eski eşyalarla birlikte traktöre koyup çöpe attık” denildi.

Onlarca fotoğrafın, belgenin, günümüzde pek bulunmayan, Osmancık kültürünü, yaşam tarzını yansıtan eski eşyaların çöpe atılmış olmasına üzüldük. İlk niyetimiz bu fotoğrafları Osmancık Gazeteciler Cemiyeti, Osmancık Gazetesi ve www. osmancik.com.tr ‘nin ortak çalışmaları olan “Bir zamanlar Osmancık” adı altında ki albümde yayınlamaktı.  Fotoğrafları bulundukları çerçeveden çıkarak bir kez daha baktığımızda bu albümün ötesine de gidilmesi gerektiğini gördük. Harabe ve metruk olan bu evler Osmancık’ın en eski diyebileceğimiz evlerindendi. Bu düşünceyle “Osmancık Belediyesi’ne bir öneri” başlıyla bir haber hazırladık ve yayınladık.

Haberde belediyeye önerimiz onlarca hatıranın izlerinin bulunduğu evlerdeki, ilçemizin geçmişine şahitlik eden fotoğraf, belge, eski eşya gibi, ilçemiz kültürüne miras olabilecek nesnelerin yıkım öncesi toplanmasıydı. Toplanan bu nesnelerin gelecek kuşaklara aktarılması adına, şimdi olmasa bile ileride kurulabilecek bir Kent Müzesi’nde sergilenmek üzere koruma altına alınmasıydı.

OKUYUCULARIMIZDAN DESTEK MESAJLARI YAĞDI

Yukarıda yayınladığımız önerimizin ardından birçok okuyucumuzdan destek mesajları aldık. Bizleri gördükleri yerde ve iletişim araçlarının her türünü kullanarak yerinde bir öneri olduğunu belirten okuyucularımız değerlendirilmesi gereken önemli bir konu olduğunu söylediler.

“77 SENE SONRADA OLSA, O ÖZLEMİ GİDERMEK İSTERİM”

Konuyla ilgili okuyucularımızdan bizlere olduğu gibi Cemiyet Başkanımız Bilal Çevrim’e de çok sayıda mesaj gönderildi.  Ancak bir tanesi var ki direk yüreğimize değdi.

Okuyucumuz Özcan Aysoy tarafından gönderilen mesaj aşağıdaki gibidir;

“Böyle girişimlere onay vermeyen olur mu? bilmem. Devam başkanım. Özel bir ricam benimde var. Başkanım benim babamın adı Cevat Aysoy, 1942 yılındaki depremde beli kırılarak Çorum Devlet Hastanesi’nde kalırken, duyumlara göre üç ay sonra vefat etmiş. Mezarının Çorum Ulu Mezarlıkta olduğunu söylediler.

Babam Osmancıkta arzuhalcilik yaparmış. Tüm bilgim bu, başka hiç bir bilgim yok, hatta ben babamı hiç hatırlamıyorum. Zira altı aylık çocukmuşum. Bende resmi bile yok. Yani babamı resminden dahi göremedim.

Ricam arşivlerden babamla ilgili, bilgi alabilmek mümkün olursa 77 sene sonrada olsa o özlemi gidermek isterim. İlgileneceğini umut ederek, selamlarımı sunarım.”

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.   

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın