ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Ormanlık alana dökülen çöpler tepki topladı

Ormanlık alana dökülen çöpler tepki topladı. Köy sakinleri “Kızılçamların bulunduğu ormanlık alanda çöplerden kaynaklı yangın çıkarsa nasıl söndürecekler” diyerek endişelerini dile getirdiler.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim

 

Laçin ilçesi Kuyumcu Köyü Suludere mevki ormanlık alanına dökülen çöpler bölge halkını rahatsız ettiği gerekçesiyle tepkiye neden oldu. Bölge halkı çevre ilçelerden getirilerek döküldüğünü öne sürdürdükleri çöplerin çöp arabalarıyla getirildiğini ve yamaçtan ormanlık alana döküldüğünü iddia ettiler.

Konuyla ilgili rahatsızlıklarını ve endişelerini köy muhtarları ve Laçin Orman İşletme Müdürlüğü ile paylaştıklarını belirten bölge halkından Zübeyir Gevşek; “Ormanlık alana dökülen çöpler bu gün olmazsa yarın yangına sebep olacak. Bu ağaçlar yanarsa hangi araçla gelip söndürecekler” dedi.

“Bu çamlar yanarsa hangi araçla gelip de söndürebilecekler”

Çöplerin döküldüğü alanın fundalık ve kızılçam ağaçlarının bulunduğu ormanlık alanı olduğunu belirten Zübeyir Gevşek; “Burası kızılçam ağaçlarının bulunduğu bir ormanlık alan. Buraya bu çöpü döküyorlar, yarın yangına sebep verdiğinde burayı söndürecek imkanları var mı?.

Buna hangi kurum müsaade ettiyse, belediye, muhtarlık, orman işletme hangi kurum müsaade ettiyse resmen şikayetçiyim. Bu durumu yetkililere duyurmak istiyorum.  Bu orman kolay kolayına yetişmiyor.   Bir çam dikmek için seferber oluyor Türkiye. Yarın bu çamlar yanarsa hangi araçlar gelip de söndürebilecekler. Hangi araç gelip de buraya çıkabilecek.

Duyduğumuz endişe ve rahatsızlığı Laçin Orman İşletme Müdürlüğü’ne bildirdik. Dedik ki ;” Buraya çöp dökülüyor, kimden izin alındı da dökülüyor. Burada yangın çıkarsa şikâyetçiyiz. Ne hakla oraya çöp dökülüyor” denildiğinde hiç birisi “şuradan izin aldık ta döktürüyoruz oraya” demediler.  Köy muhtarımıza sorduğumuzda “Ben yeni muhtarım bu durumdan haberim, malumatım yok” demiş.

Dodurga ile Osmancık Belediyesi resmen buraya çöp döküyor.  Ne amaçla döküyorlar bilmiyoruz. İzini nereden aldılar, kimden aldılar, nasıl aldılar, nasıl belirlediler onu da bilmiyoruz. Bizim köye, Kuyumcu Köyü’ne kadar giden tahminen 100 bin dönümlük kızılçam ve fundalıktan oluşan ormanlık alan var. “diyerek çıkabilecek orman yangınından endişe duyduğunu dile getirdi.

“3 köy arazisinin içme suyunu ileten boruların üzerine çöp döküyorlar”

Ormanlık alana dökülen çöplerin aynı zamanda 3 köyün arazisinin içme suyunu ileten boruların üzerine döküldüğünü belirten Zübeyir Gevşek; “Buranın altından bizim köy arazilerinin içme suyu boruları geçiyor. Bu su hattını kepçe müsaade edilmediği için vatandaş eliyle kazarak boruları döşedi. Nihayetinden derinliği 50 cm ancadır. Yarın bir gün bu pisliğin akıntıları borulara intikal ederse vatandaş ne hale gelir bilemiyorum.

Obruk, Gökgözler, Kuyumcu Köyü halkının yararlandığı 3 içme suyu çeşmesi yaptık. Köy arazilerine yapılan 3 çeşmeden insanlar yaralandığı gibi, hayvanları da yararlanıyor.  Buradan içme suyuna mikrop karışırsa ister istemez sağlımızı etkiler.” dedi.

“Çöp arabasıyla döküldüğünü gördük, muhtarı aradık”

Köy sakinlerinden Ali Arduçtepe, ormanlık alana çöplerin, çöp arabasıyla döküldüğünü gördüğünü belirterek durumu muhtarları Hasan Miroğlu’na bildirdiğini belirtti.

Arduçtepe, muhtarlarının kendilerinden durumu görüntülemelerini ancak yetişemediklerini belirterek” Çöp arabası geldiğinde biz oradaydık. Çöpleri dökerken gördük. Hemen muhtarımız Hasan Miroğlu’nu aradık. O da bizden fotoğraf almamızı istedi. Ancak görüntüleyemediğimiz için öyle kaldı.” diyerek ormanlık alana dökülen çöplerden rahatsızlık duyduğunu belirtti.

“Çöpler içtiğimiz suyun üzerine dökülüyor”

Köy sakinlerinden İsmail Köle ise, “Çöpler içtiğimiz suyun üzerine dökülüyor” diyerek “Orman yangının çıkmasından endişe duyuyoruz. Ayrıca çöpler içtiğimiz suyun borularının üzerine dökülüyor. Herkes kendi hududunun içine döksün”dedi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın