ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

OSB’ye talepler geliyor! Bir fabrika daha kurulacak

Teşvikleri ve avantajları ile yatırımcıların ilgisini çekmeye başlayan Osmancık Organize Sanayi Bölgesine, talepler gelmeye başladı.

Osmancık Belediye Başkanı Ahmet gelgör OSB’ye yeni yatırımlar için iş adamları ile görüşmelerin sürdürüldüğünü belirtti. Başkan Gelgör, Mekikçi Spor Malzemeleri LDT. ŞTİ. ve STY Otomotiv A.Ş. sahibi Fatih Çetinkaya ile görüşüldüğünü ve  spor malzemeleri ve otomotiv madeni yağlar alanında üretim yapmak üzere OSB’ye fabrika kurulacağını bildirdi.

200 Kişiye İş İmkanı

Öte yandan, geçtiğimiz Ağustos ayı içerisinde ise Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, 50 Milyon TL’lik ihracat ile 200 kişilik istihdam sağlamayı hedefleyen firma yetkilisi  Talip Doğu ile yerinde incelemelerde bulunmuş, fabrikada %60 oranında bayanların istihdam edileceği, seri üretim ve personelde en üst düzeyde faydalanabilmek için 3 vardiya ve 8 saatlik çalışma saatlerinin yapılacağı bildirilmişti.

İlk etapta 60 kişi istihdam edilecek

Bu ay içerisinde ise Tek Yıldız Yapı Malzemeleri Şirketi “Pelet Katı Yakıt ve Palet Fabrikası” Osmancık Belediye Meclis Üyesi İsmail Akgöl’ün teşviki ile yatırıma karar vermiş, firma yetkilileri Yüksel Çapar, Yunus Çapar ve Hasene Çapar Osmancık OSB’de incelemede bulunarak Bölge Müdürü Arif Emre Gökel ile birlikte yapılacak yatırımı değerlendirmişti. Yer tahsisinin ardından fabrikanın inşaatına başlayacaklarını belirten firma yetkilileri ilk etapta 60 kişiye istihdam sağlayacaklarını kaydetmişti.

Osmancık OSB’nin alt yapısının tamamlanmasının ardından geçen ay düzenlenen yönetim kurulu toplantısında yer tahsislerine başlanması kararı alınmıştı.

Osmancık OSB

Bölgesel Yatırım Teşvik Sistemine göre ülkemiz Yatırım teşvik uygulamaları bakımından 6 Bölgeye ayrılmış olup, Çorum ili 4. Bölgede yer almaktadır. Ancak yatırımın Osmancık OSB’de yapılması halinde vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği açısından 5. Bölgenin teşviklerinden yararlanılmaktadır.

Yatırımcı Avantajları

Osmancık’ın en önemli avantajı ülkenin ana akslarından biri sayılabilecek Trabzon-Samsun-İstanbul yolunun üzerinde bulunması, deniz hava ulaşım kanallarına yakınlığının kazandırdığı lojistik üstünlüğüdür. Çorum’un ikinci büyük ilçesidir. Osmancık dendiğinde ilk akla gelen ürün olan pirinç ilçedeki tarım potansiyelinin de simgesidir. İlçede faaliyet gösteren çeltik kurutma tesisleri önemli bir ekonomik girdi oluşturmaktadır. Lojistik avantajının yanı sıra tarım potansiyeli de avantaj  sağlamaktadır. Osmancık ilçesinde faaliyet gösteren tekstil, kiremit-tuğla fabrikaları da önemli ekonomik faaliyet alanlarındandır.

Osmancık’ın Tarihi ve Jeostratejik Konumu

Tarihi M.Ö 4.000’li yıllara uzanan ve Hitit Medeniyetine başkentlik yapmış olan Çorum Karadeniz Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi’nin birleştiği alanda Karadeniz Bölgesi’nin orta kesiminde yer almaktadır. Doğudan Amasya, batıdan Çankırı, güneyden Yozgat, güneybatıdan Kırıkkale, kuzeyden Sinop, kuzeydoğudan Samsun, kuzeybatıdan ise Kastamonu İlleri ile çevrilmiştir. Osmancık ilçesi ise Karadeniz-İstanbul yolu üzerinde, Ankara-Samsun Yoluna ise 64 km mesafededir.

Bu durum Osmancık’a lojistik anlamda önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Neden Osmancık?

İlçe; Karadeniz’i, İç Anadolu ve Marmara’ya bağlayan yol güzergahı üzerindedir. Samsun limanına ve Merzifon hava alanına oldukça yakın bir konumdadır. Şehrin tam ortasından geçen Kızılırmak tüm bereketini ovaya bırakmaktadır.

Kızılırmak; bölgede yaygın olarak yapılan pirinç üretiminin yanı sıra, ekonomik değeri yüksek su ürünleri yetiştiriciliği, alternatif tarım ürünleri yetiştiriciliği ve bunların işleme-paketleme tesisleri için uygun ortam sağlamaktadır. İlçe köklü tarihi, Kızılırmak Deltası, yaylalar gibi doğal güzellikleri ile turizm ve turizme dayalı endüstrilerin gelişmesine uygun bir coğrafyada yer almaktadır. Osmancık, ulaşım ve lojistik kolaylığı, tarımsal ve endüstriyel kaynaklara yakınlığı ve gelişime açık yapısı, yüksek potansiyeli, kolay ulaşılabilir insan işgücü ile yatırımcılara bir çok imkanı bir arada sunuyor.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın