ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancık Belediyesi İddialara Cevap Veremedi! Onun Yerine Bakın Ne Yaptı!

“Pirinç Tarlalarından Yükseköğretime Birlikte Başaracağız Osmancık”  İş birliği protokolüne destek veren Osmancık Belediyesi konuyla ilgili ilçedeki bazı kırtasiyeciler tarafından yapılan ihalesiz hizmet alımı iddialarına cevap veremedi. Belediye yönetimi bunun yerine haberi yayınlayan haber sitesine tavır koydu. Tavrı belediye yönetiminin ortak bir kararla aldığı öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde ilçede faaliyetlerini yürüten bazı kırtasiyecilerin iddialarının yer verildiği “ Osmancık Belediyesi’nin İhalesiz Hizmet Alım Skandalı” başlıklı haber üzerine Osmancık Belediyesi yönetimi kamuyu doğru bilgilendirmek adına basın açıklaması yapmak yerine, iddiaları haber olarak yazıp yayınlayan haber sitesine karşı tavır koydu.

Osmancıkta faaliyetlerini sürdüren bazı kırtasiyeciler “Pirinç Tarlalarından Yükseköğretime Birlikte Başaracağız Osmancık”  İş birliği protokolüne destek veren Osmancık Belediyesi’nin ihalesiz hizmet alımı yaptığını iddia etti.

Kırtasiyecilerin, projeye finansal destekte bulunduğu söylenen Osmancık Belediyesi’nin bu proje için hazırladığı basın bültenini gazetelerde okuduktan sonra Başkan Yardımcısı Hüseyin Cebeci ile görüşerek konuyla ilgili duydukları rahatsızlığı dile getirdikleri öğrenildi. Başkan yardımcısı Cebeci’nin kırtasiyecilere “Bu seferlik böyle olsun, ilk olduğumuz için düşünemedik” tarzı bir cevap verdiği iddia sahipleri tarafından belirtilip, bu iddialar www.osmancik.com.tr  haber sitesi yönetimi ile paylaşıldı.

Durumdan rahatsız olan kırtasiyeciler, bulundukları iddiada, bu hizmetin alımında, ihale yapılmadan sessizce bir kırtasiyeye bu sınavların yaptırılmasından rahatsız oldukları, böyle bir sınavda, sınav sorularının öğrenciye ve sisteme uygun olup olmadığının işin uzmanlarınca incelenmesi gerektiği bu işi yapan ilçedeki diğer kırtasiyelerden de teklif alarak ihale yapılması gerektiği ve bu durumun skandal olarak değerlendirdiler.

Bunun üzerine haber sitesi yönetimi söz konusu haberi yazmadan ve yayınlamadan önce Başkan Yardımcısı Hüseyin Cebeci ile iddiaları görüşmek varsa cevap haklarını kullanmaları için telefon ile aradı birde mesaj gönderdi. Telefonlarına geri dönüş yapılmayan site yönetimi, başkan yardımcısı Hüseyin Cebeci’ye konuyu mesaj ile iletti ve haberi yazarak yayına verdi.

Haberin yayına verildiği gün Osmancık Belediyesi yönetimi kamuyu doğru bilgilendirmek adına basın açıklaması yapmak yerine, iddiaları haber olarak yazan gazeteciye ve haberin yayınladığı siteye karşı tavır alarak ambargo koydu.

Basın özgürlüğü düşünce ve ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı ambargo sonrası belediye yönetimi hiçbir açıklama gereği duymazken belediye basın birimi sorumlusu Emrah Akıllı yukarıda bahse konu haberi işaret ederek “Yapılan haber ve haber başlığı etik bulunmadığı için yönetim böyle bir karar aldı. Yoksa hiç bir gazete ile hiç bir ajans ile ya da kimsenin şahsı ile bir sorun söz konusu değil.” ifadelerini kullandı.

İddiaların sahibi olan kırtasiyeciler ve Osmancık kamuoyu ise“ Osmancık Belediyesi’nin İhalesiz Hizmet Alım Skandalı” başlık haber ve içeriğindeki iddialara hala cevap bekliyor.

Editörün Notu: Yapılan bu ambargo ve açıklama ile birlikte Belediyenin “Medya Etik Kurulu’na” sahip olduğunu da öğrenmiş olduk. Umarız bu haberimiz “etik” olmuştur.

24 Temmuz 2019 Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla düzenlenen programda basın mensuplarına günün anısına içinde kalem ve ajanda bulunan hediyeler taktim eden Başkan Gelgör “ İnşallah bu kalemler iyileri yazar, doğruları, yazar. Doğrunun yanında, eğrinin karşısında dursun bu kalem. Bizde yanlış yapıyorsak karşımızda durun. Bizim amacımız Osmancık’a hizmet etmektir” demişti.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın