ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancık Belediyesi’ne bir öneri

Osmancık Belediyesi ilçe merkezindeki metruk binaların yıkımına tüm hızıyla devam ediyor. Şimdiye kadar 15’in üzerinde metruk bina yıkıldı.

Osmancık’ta insanların can ve mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan ve ilçe estetiğine zarar veren 15’in üzerinde metruk bina Osmancık Belediyesi tarafından yıkılırken, ilçe halkı tarafından da taktir topladı.

Son derece yerinde bir karar alan belediyenin yıkım çalışmalarını bizde destekliyor,  bir öneride bulunmak istiyoruz. Onlarca hatıranın izlerinin bulunduğu evlerdeki, ilçemizin geçmişine şahitlik eden fotoğraf, belge, eski eşya gibi, ilçemiz kültürüne miras olabilecek objelerin yıkım öncesi toplanmasını öneriyoruz.

Haftanın Salı günleri yapılan yıkımlarda onlarca hatıranın izlerini taşıyan ve her birinin kendine has hikayesi olan objelerin gelecek kuşaklara aktarılması adına, şimdi olmasa bile ileride kurulabilecek bir Kent Müzesi’nde sergilenmek üzere koruma altına alınmasını talep ediyoruz.

Bu fotoğraftakiler Ulucami Mahallesi’nde bu gün yıkımı yapılan harabe bir binada pencereden dışarıya bakıyordu. Yıkımı gerçekleştirenlerden alınan izinle oradan alındı ve şimdi size bakıyor. Değirmenci Hamit ve eşi olabileceği söylendi. Keza yıkılan evin onun olduğu belirtildi. Yıkılan evden çok sayıda fotoğrafın, çıktığı ve çöpe atıldığı öğrenildi. Bir çok objenin de öyle. Osmancık tarihine şahitlik eden fotoğrafların, belgelerin, kültürümüzden izler taşıyan eski eşyaların yıkım öncesi toplanmasını ve Kent Müzesi kurulduğu taktirde sergilenmesini öneriyoruz.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.  

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın