ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancık çayır çayır yanıyor, yetkililer seyrediyor

Yangınların önüne geçebilmek ve toprak verimliliğini düşürmemek için bilindiği üzere anız yakmak yasak.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim.

 

Ancak Osmancık’ta hasatla birlikte anız yakma olayına sık sık rastlıyoruz. Çeltik hasadının arkasından yakılan anızlar kilometrelerce uzaktan görülürken, yetkililer ise seyretmekle kalıyor. Çünkü yapılan uyarıları kimse umursamıyor. Son birkaç gündür çektiğimiz görüntüler, yetkililer tarafından anız yakmanın yasak olduğu ve cezai işlem uygulanacağına dair beyanlarına rağmen bu akşamüzeri çektiğimiz bu görüntüler kimsenin buna uymadığını gözler önüne seriyor.

Madem önleyemiyorsunuz önerimize kulak verin

Tarlalarını daha kolay sürmek için anız yangınlarını çıkartanlara ve bunu seyretmekle yetinen yetkililere bir önerimiz var.

Osmancık merkez başta olmak üzere farklı bölgelerde meydana gelen anız yangınları sonucu oluşan dumanların ilçeyi kaplamasını,  bitki ve yabani hayatın yok olmasını önleyebilecek bir öneri.

Anızları yakmak yerine onları toplayın, balya yapın ve termik santrallerin olduğu illere gönderin.  Bunun için bir kooperatif kurun veya bu işi Türkiye’de yapan firmalarla irtibata geçin.

Daha önceki yıllarda da sunduğumuz bu önerinin hayata geçirilmesi o kadar da zor değil.  Aksi takdirde her yıl yakılan anızlarla birlikte toprağın gücünü de yakmaya devam edersiniz. İhbar alan yetkililerde yakılan anızların başında her zamanki gibi kimseyi bulamaz ve ateşi seyretmeye devam eder.

Yerel yönetimlerin önleyemediği bu ilkel yöntem ve vahşeti çok geç kalmadan Tarım ve Orman Bakanlığının görevlilerinin önleyeceğini umuyor onları göreve davet ediyoruz.

Osmancık’ta anız yangınları başladı!

İtfaiye Müdürü Keleş“Anız yakanlara idari para cezası verilmektedir”

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın