ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancık Halk Kütüphanesine Tarihi Bağış

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti, İlçe Kütüphanesi’ne bölgenin tarihine ışık tutan bir kitap bağışladı.

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti, ilçenin tarihi geçmişini araştırmaya devam ediyor. Bu kapsamda yurt içi ve yurt dışı gezilerde bulunan, Cemiyet Başkanı Bilal Çevrim, gittiği yerlerde ilçeye dair tarihi bilgi ve belgeleri araştırıyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’a bir ziyaret gerçekleştiren Başkan Çevrim, Fatih’te bulunan Millet Yazma Eser Kütüphanesi’nde araştırma çalışmalarında bulundu. Daha öncede benzer araştırma çalışmaları yapılarak Cemiyet adına basılan Bayram Dergilerinde bu bilgi ve belgelere yer verilirken, bu defa da Osmancık Halk Kütüphanesi içinde değerli bir kitap bağışında bulunuldu.  Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı tarafından basılan ve yayınlanan “Musavver Sefâretnâme-i İran” günümüz Türkçesi ile “Resimli İran Sefaratnamesi” olarak adlandırılan içeriğinde hem resimlenmiş hem de anlatılmış Osmancık’a dair bilgilerin yer aldığı kitap Osmancık Halk Kütüphanesi görevlilerine teslim edildi.

OGC tarafından, Osmancık Halk Kütüphanesi’ne bağışlanan Bozoklu Osman Şakir Efendi’nin elde bilinen tek nüsha olan elyazması tıpkıbasım olarak yayınlanan Türkçe basımı kitapta Üsküdar’dan başlayarak, Tahran’a kadar olan güzergah üzerindeki yerler anlatılarak resimlenmiş. Kafilenin hareket noktası olan Üsküdar’dan başlayan, ve bölgemize Tosya, Hacıhamza, Sarmaşıkkaya, Osmancık, Dingil Hüseyin Derbendi ve Merzifon’a kadar olan yerler hem resimlemiş hem de anlatmış; Amasya’dan Tahran’a kadar olan yerlerin ise sadece resimleri çizilmiş.

2. Mahmud döneminde iki ülke arasındaki dostluğu geliştirmek için İran’a sefir olarak tayin edilen müderris, kadı ve şeyhülislam Yasincizade Abdülvehhab Efendi’nin maiyyetinde mütercim olarak görevlendirilen ilmiyyeden Bozoklu Osman Şakir Efendi’nin el yazması eseri günümüz Türkçesine aktarılmış haliyle Osmancık Halk Kütüphanesi’nde meraklılarını bekliyor.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın