ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancık İlçemizde Geçmişte Kullanılan Bazı Lakaplar

Abdullah Keskin

1934 Yılında Soyadı Kanunu çıkarılmadan önce kişiler baba adları(Hasan Hüseyin Oğlu Abdullah) veya lakapları(Engürülü oğlu Mustafa) ile anılıyor ve çağrılıyordu. Eski Tapu kayıtları ve eski Nüfus kayıtları incelendiğinde, kayıtlarda lakaplarının veya baba adları ile yazıldığını görmekteyiz.

1934 Yılında Soyadı Kanunu çıkarılınca, her aileye birer Soyadı verilmiş ve kullanılan lakaplar da unutulmaya başlanmıştır. Yaşları 50 nin üzerinde olanlar, bazı lakapları bilirler, bazen de halen halkımız arasında kullanılmaktadır. Tabii ki yeni nesil bunları bilmezler. Ancak, kulaktan kulağa duyarlar.

Osmancık İlçemizde araştırıp, bulabildiğim, tapu ve nüfus kayıtlarından, internetten tespit edebildiğim. Kendimin de yaşım itibariyle bizzat, lakapla anılan bu şahısların çoğunluğunu bildiğim, tanıdığım, kişilerin de olduğu, ,ancak, tabii ki unuttuğumuz da vardır, tespit etmeye çalıştığım lakaplar şunlardır :

Engürüoğulları=Ankaralıogulları Lakabı: Bu lakap annem tarafından dedemin lakabıdır. Dedeme ait 1936 tarihli tapu kayıtlarında,Engürüoğullarından(Ankaralıoğullarından)Mustafa  olarak yazmaktadır.Soyadı Kanunundan sonra KESKİN Soyadını almışlardır.Engürü kelimesi zamanla halk tarafından ENGÜNLÜ ye çevrilmiş ve dedemin lakabıda ENGÜNLÜ OĞLU MUSTAFA KESKİN(D:1900-Ö:1976) diye anılmaya başlamıştır.Dedem Mustafa KESKİN ,İstiklal Savaşına genç yaşta Atatürk’ün askeri olarak katılmış olup,İstiklal Gazisi ve Kırmızı Şeritli Madalyaya sahipti.Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun.

1923 tarihinden önce Osmancık Kazamız Ankara Vilayetine bağlı olduğundan, Ankaralıoğlu lakabı ile anılmıştır.Soyadı Kanunundan sonrada KESKİN Soyadı alınılmış, KESKİN de o zamanlar Ankara Vilayetine bağlı Köymüş,şimdi İlçe,demek ki dedelerimiz Osmancık’a Keskin den gelmişler ve KESKİN Soyadını almışlardır.Bunu niye anlattım,0smancık’ ta veya başka yerlerde  kullanılan lakapların bir anlamı veya hikayesi mutlaka vardır..

Berberoğlu Abdulkadir (D:1881 Ö:1932): Baba tarafından dedem olur. Nüfus kaydı ve mahkeme kayıtlarında Berberoğlu Abdulkadir olarak yazılmaktadır. Soyadı Kanunundan sonra BAŞAR Soyadını almışlar.

-Hamdullah Hocalar: Bilgener soyadı alınmış olup, Güney Mah. Eski İmaret camii imamlarındanmış.

Allah rahmet eylesin, mekânları cennet olsun. Ruhlarına Fatiha. Hayatta olanlara da sağlıklı, mutlu günler dilerim.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın