ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancık İyilikte Yarışıyor: 17 günde 150 kişinin ihtiyacı giderildi

Osmancık’ta 17 günde 150 kişinin ihtiyacı giderildi.

Osmancık’ta Facebook üzerinden kurdukları “Osmancık ihtiyaç ve geri dönüşüm yardımlaşma ve hediyeleşme” gurubu adında bir araya gelen aralarında ev hanımından, memuruna, esnafından iş insanına kadar 1500 üzerinde üyenin bulunduğu gurup, başta ihtiyaç sahibi aileler olmak üzere giyim ve eşya yardımında bulunuyor. 8 Kasım 2019 tarihinde kurulan gurupta şimdiye kadar 150 kişinin ihtiyacı karşılandı.

İhtiyaç sahibi ailenin eşyaları teslim edildi

Facebook üzerinden kurulan gurup 2 çocuklu bir ailenin tüm ev eşyalarını karşıladı.  17 gün önce kurulan ve tamamen gönüllülük esasına göre iyilikte yarışan binlerce insanın üyesi olduğu gurupta 128 kişi ihtiyacını karşılarken İstanbul’da yaşayan bir ailenin de buzdolabı, çamaşır makinesi, koltuk, baza, yatak, çekyat gibi tüm ev eşyaları karşılandı.

Kişilerin birbirleri ile iletişime geçip hediyeleşme adı altında yardımlaşmasına, vesile olan gurup onlarca kişiyi sevindirirken, grup üzerinden ev eşyasına ihtiyacı olduğunu belirten 2 çocuklu bir babanın sesine Osmancık Dernekler Federasyonu kayıtsız kalmadı. Federasyon başkan yardımcısı Şerif Yedek gurup üzerinden seslenen baba ile iletişime geçerek ihtiyaç duyulan tüm ev eşyalarını nakliyesi dahil olmak üzere temin ederek, geçtiğimiz hafta sonu aileye teslim etti.

2 çocuklu aile babası tesadüfen fark ettiği gurupta kısa sürede kendisine dönüş yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek ailesinin ihtiyaç duyduğu ev eşyalarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Aile olarak zor dönemler atlattıkları bu süre zarfında ev eşyalarının tamamını kaybettiklerini belirten baba “Eşim, ben ve 2 çocuğum boş bir evde yaşam mücadelesi veriyorduk. Bu gurubu Allah karşıma çıkardı, paylaşımda bulunduğum an itibariyle bana geri dönüş yapıldı. Allah herkesten razı olsun” dedi.

Osmancık Dernekler Federasyonu Başkan yardımcısı Şerif Yedek’te gurup aracılığı ile aileye ulaştıklarını, belirterek ailenin ihtiyaç duyduğu ev eşyalarını temin ederek aileye teslim etti.

Osmancık Dernekler Federasyonu Başkanı Ercan Koşar’da Osmancık’taki Yangınzede aile için federasyon olarak gerekli adımları atacaklarını belirtti.

20 öğrencinin mont ve bot ihtiyacı karşılandı

Osmancık’ta tespit edilen 20 öğrencinin mont ve bot ihtiyacı gurup üyeleri tarafından temin edilerek karşılandı.

Kısa bir süre önce kurulan ve dilden dile dolaşarak her geçen gün üye sayısını artıran gurupta, ihtiyaç sahipleri taleplerini dile getirirken, hayırseverlerde ihtiyaçların karşılanması teklifinde bulunuyor. Bu yöntemle çalışan gurupta 20 ilköğretim okulu öğrencisinin mont ve bot ihtiyacı karşılanarak kışa girdiğimiz şu günlerde teslim edildi.

7 öğrenci için mont ve bot çağrısı

Gurup üyelerinin evlerindeki ihtiyaç fazlası halı, perde, soba gibi ev eşyaları, bebek, çocuk, yetişkin gibi giyim eşyaları, odun kömür gibi yakacak ihtiyaçları ve gıda yardımı “Talep”, “Teklif” başlıkları altında paylaşılırken şimdiye kadar 128 kişin ihtiyacı, 1 ailenin ihtiyaç duyduğu tüm ev eşyası ve 20 öğrencinin mont ve bot ihtiyacı hediye adı altında ulaştırıldı. Tespit edilen 7 öğrencinin daha mont ve bota ihtiyaç duyduğu öğrenilirken hayırseverlerden konuya hassasiyet göstermeleri rica edildi.

Osmancık’taki İyilik Yarışı Ulusal Basının Gündeminde Yer Aldı

Osmancık’ın manevi değeri Hazreti Koyun Baba’nın “İyilik Eden, İyilik Bulur” sözünü rehber edinen gurup yöneticileri evleri tamamen yanan 4 çocuklu Arafat ailesini de ziyaret etti.

İlçeye bağlı Yukarı Danişment Köyü’nde gerçekleşen ziyarette Arafat ailesinin ihtiyaçlarını tespit eden gurup yöneticileri Gülbahar Yıldırım ve Zehra Uslu beraberlerinde aileye verilmek üzere üyeler tarafından gönderilen hediyeleri teslim etti.  Gurubun aileyi ziyareti ulusal basınında gündeminde yer aldı.

Yangınzede, Arafat ailesine ikinci bir ziyaretin ise önümüzdeki günlerde yapılacağı öğrenildi.

Sivil Savunma Uzmanından “Sosyal Yardım Dairesi” önerisi

Osmancık’ta başlatılan iyilik hareketine her kesimden olumlu yanıt gelirken önerilerde de bulunuldu. Sivil Savunma Uzmanı Mahir Odabaşı 30 dairenin üstü sitelerde 1 adet “Sosyal Yardım Dairesi” tahsis edilmesi önerisinde bulundu.

Mahir Odabaşı bulunduğu öneri hakkında şu bilgileri verdi; “ 30 dairenin üstü sitelerde 1 adet “Sosyal Yardım Dairesi” tahsis edilmesi. O kadar zenginlik herkese nasip olmaz… Buraya gerçekten fakir hayata yeni atılacak ev bark kuracak bir genç ailenin (gerekirse ödül olarak) yerleştirilmesi.

Belirlenen kurallara uymak şartıyla 10 yıl ücretsiz ikamet etmesi. Artısı, eksisi elbette olur. Zengin fakir buluşması… 81 İl de 1000 İlçede en basiti ortalama 20 bin genç aile arada erir gider.

30 daire bir garibana sahip çıkabilir. Zengin fakir buluşması olur.  O da 10 yılda hesabını yaparsa ev sahibi olur.

Özetle; Sitenin toplu zekatı olur… Bela musibetlerden korur.  Hatta bu durumda Devlette o siteye inşaat aşamasında / sonrasında teşvik de uygulayabilir. ”diyerek fikrini beyan etti.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın