ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Bu sürüngen kalede yaşıyor

Osmancık’ta tarihi Kandiber Kalesi’nde 20 cm boyunda bir kertenkele görüldü.  Kertenkelenin boyu ve görünümü ilk kez görenleri şaşırtırken bu sürüngenin Kaya Kertenkelesi olduğu öğrenildi.

Osmancık’ta tarihi Kandiber Kalesi’nde büyük bir kertenkele türü görüldü. Kayalıklarda gezen kertenkele boyu ve görünümüyle tarih öncesinden günümüze gelen bir canlı olarak değerlendirildi.

Edindiğimiz bilgilere göre Osmancıklı hemşerimiz İsmail Kavak’ın misafiri olarak ilçemizde bir süre kalan müzik öğretmeni Volkan İhtiyar, kaldığı süre içerisinde tarihi Kandiber Kalesi’ni gezdi. Bu sırada karşısına çıkan görünüm itibariyle tarih öncesinden günümüze kadar yaşayan bir sürüngen türü olan yaklaşık 20 cm boyunda bir kertenkele fark etti ve yanında bulunan fotoğraf makinesi ile bu canlıyı görüntüledi.  Timsahı andıran ve dikenli bir vücut yapısına sahip olan kertenkelenin Türkiye sürüngenler listesinde yer alan  “Dikenli Kertenkele” türünden olabileceği tahmin edilse türünün Türkçe adıyla  Anadolu Kaya Kertenkelesi olduğu öğrenildi.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın