ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancık’ta ‘cuma namazı ‘ kılınacak camiler ve alanlar!

Osmancık “Camilerimiz Cemaatine Kavuşuyor” temasıyla bir süredir özlemle beklenen güne kavuşuyor. Osmancık İlçe Müftülüğünden verilen bilgilere göre Cuma namazı kılınacak camii ve alanlar belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram öncesi yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında; “29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte şartları uygun olan camilerden başlayarak camilerimizi ibadete açıyoruz. Cemaatle namazı yine kurallar içerisinde ifa edeceğiz.” diyerek camilerin Cuma namazıyla birlikte ibadete açılacağını açıklamıştı.

Bunun üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele sürecinde 29 Mayıs’ta yeterli bahçesi, avlusu ve açık alanı bulunan camilerde kılınmaya başlanacak cuma namazı için alınması gereken tedbirlere ilişkin çalışmalarını tamamladı. Bu kapsamda Osmancık’ta “Camilerimiz Cemaatine Kavuşuyor” temasıyla bir süredir özlemle beklenen güne kavuşuyor. Osmancık İlçe Müftülüğünden verilen bilgilere göre Osmancık’ta  köy camilerinin tamamında merkezde ise bazı cami ve alanlarda Cuma namazı kılınabilecek.

CUMA NAMAZI KILINACAK CAMİ VE ALANLAR

Yeni Mahalle, Elbise pazar yeri, Kevser Ali Camii (Kız İmam Hatip Lisesi Bahçesi)

Yeşilçatma Mahallesi; Atatürk Ortaokulu bahçesi ve minibüs durağı ile Tekkealtı Camii,

Güney Mahallesi; Koca Mehmet Paşa (İmaret) ve Kartaltepe Camii,

Cumhuriyet Mahallesi; 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Bahçesi,

Gemici Mahallesi; Gemici İlkokulu Bahçesi,

Çay Mahallesi, Ahmet Yesevi Cami,

Esentepe Mahallesi; Esentepe ve Ertuğrulgazi Camii,

Koyun Baba Mahallesi; Asri Mezarlık Cami, Huzur Camii,

Şenyurt Mahallesi; İmam Hatip Lisesi Camii, Koyun Baba Cami ve Osmangazi Cami,

Çorum Yol Ayrımı; Sema Camii

CUMA NAMAZI KILINMAYACAK CAMİLER 

Yeni Mahalle; Yeni Camii

Şenyurt Mahallesi; Hicret, İbadullah ve Mescidi Aksa Camii,

Yazı Mahallesi; Akşemseddin Camii,

Ulucamii Mahallesi, Beylerçelebi Camii,

Kızılırmak Mahallesi; Şeyh Hasan Camii,

Yeşilçatma Mahallesi, Yeşilçatma Camii,

Cumhuriyet Mahallesi, Cumhuriyet Camii,

Gemici Çay Mahallesi; Beyazıd ve Kışla Camii,

Gürleyik Mahallesi; Gürleyik Camii,

Gemici Mahallesi; Bilali Habeşi Cami ve TOKİ 2.Etap Camii,

Koyun Baba Mahallesi; Koyun Baba Türbesi Camii,

Camilerimiz İbadete Açılıyor

Çorum İl Müftüsü Muharrem Biçer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Camilerimiz Cemaatine Kavuşuyor” temasıyla bir süredir özlemle beklediğimiz güne hamdolsun kavuşuyoruz. “Kovid-19” tedbirleri kapsamında bir süredir cemaatle ibadet yapılamayan camilerimiz kademeli olarak ibadete açılacaktır. Çorum İl Müftülüğü olarak belirlediğimiz camilerimizde şimdilik öğle, ikindi ve cuma namazlarımızı cemaatle birlikte kılmaya başlayacağız.” dedi.

Müftü Biçer, namaz kılmak için camiye gelecek cemaatin dikkat etmesi gereken hususları ise şöyle sıraladı:

1-Cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve Cuma namazları kılınacaktır. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacaktır.

2-Cuma namazları cami içerisinde kılınmayacak öncelikle cami bahçesi, avlusu ve uygun olan açık alanlarda kılınacaktır.

3-Camilerin abdesthane ve tuvaletleri kapalı olacağından cematimiz abdestini ev veya iş yerlerinde alarak namaz kılmaya geleceklerdir.

4-Cami ve mescit içerisinde cemaatle ya da bireysel olarak namaz kılacakların maske takmaları zorunlu olacaktır.

5-Cami ve mescitlere gelecek cemaatimiz yanlarında gelirken şahsi seccadelerini getireceklerdir.

6- Sadece cuma namazları camilerin avlusunda öğle ve ikindi namazları ise camilerin içinde sosyal mesafeye (1 mt.) dikkat edilerek kılınacaktır.

7- Bu süreç boyunca camiye giriş-çıkışlarda ve içeride sosyal mesafeye dikkat edilerek namaz öncesi ve sonrasında fiziksel temas ile musafaha yapılmayacaktır.

8- Sokağa çıkma yasağı bulunan (65 yaş üstü ve 20 yaş altı) vatandaşlarımız ile hastalık belirtileri taşıyanların namazlarını evdelerinde kılmaları gerekmektedir.” diye ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanlığının, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele sürecinde camilere gelecek cemaat içinde bilgilendirme afişi hazırlandığını vurgulayan İl Müftüsü Muharrem Biçer, camilerde ve kamuya açık çeşitli alanlar ile sosyal medya aracılığıyla da bilgilendirmelerin devam ettiğini belirtti.

İl Müftüsü Muharrem Biçer küresel salgın (Kovid-19) sürecinde fedakarca çalışan başta sağlık görevlileri olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederek “Bu salgından en kısa zamanda insanlığın kurtulmasını ve camilerimizin süsü olan cemaatimizin birdaha camilerimizden ve cuma namazından mahrum kalmamasını Yüce Allah (cc) niyaz ederim” diye konuştu.

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın