ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancık MYO, buluşu için patent başvurusu yaptı

Çorum Hitit Üniversitesi Osmancık Ömer Derindere Meslek Yüksekokulu ‘‘ Dijital Tarımsal Planlama ve Mobil Uygulaması’’ buluşu için patent başvurusunda bulundu.

Konuyla ilgili Osmancık Ömer Derindere Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Recep Çakar yaptığı yazılı açıklamada; “Türk Patent ve Marka Kurumu’na 11. Kalkınma Planı’nda belirtilen tarım sektöründe üretim planlanması yapılarak arz güvenliğin sağlanması ve ülke geneli optimum üretim dağılımının gerçekleştirilmesini amaçlayan mobil uygulama’’ içerikli ‘‘ Dijital Tarımsal Planlama Ve Mobil Uygulaması’’ buluşu için Hitit Üniversitesi adına patent başvurusunda bulunulmuştur.” dedi.

Patent Özeti: Havza tipi üretim modeliyle hem insan hem de hayvan sağlığı ve beslenmesi için önemli olan 21 ürün Bakanlıkça tespit edilmiştir. İlgili tespite ilişkin her bir havzada yapılması gereken ürün planlaması (optimum üretim) da Bakanlıkça yapılmış ve her bir havza bölgesi için gerekli ve en uygun ürün skalaları tespit edilmiştir (31295 sayılı Resmi Gazete). İlgili skalalar ve her bir havza için belirlenen optimum üretim düzey bilgileri veri havuzunda toplanacak, bu veriler havza bazında ve Türkiye geneli bilgileri yansıtacak şekilde geliştirilecek olan mobil uygulamaya entegre edilecektir. Mobil uygulamada havza bazında ve Türkiye geneli teşvik edici optimum üretim bilgileri ve her bir ürün için üretim taahhütleri basit grafiklerle mobil uygulama üzerinden görüntülenebilecektir. İlgili uygulamayı açan üretici bulunduğu havzayı/Türkiye geneli seçtiğinde karşısına daha önce planlanan ürün grafikleri, bir diğer ifadeyle havzada üretilmesi gereken ürünleri ve anlık olarak üretim taahhüdü verilen miktarı görecektir. Mobil uygulamada kendi havzasında/Türkiye geneli x ürünü için optimum düzeyi yakalama oranını (%30 – % 90 – % 101 gibi) görecek ve optimum düzeyi yakalamamış ürünün üretimini tercihe yönelecektir (Tarım ürünlerinin birçoğu ikame olup ayrıca havza için biçilen ürün çeşitliliği göz önüne alındığında üretici uygun fiyatla ve pazarlama güçlüğü çekmeden satabileceği seçecektir). Çünkü rasyonel olan kişi havza ve ülke geneli için ihtiyaç duyulan ürünün üretiminin % 105 seviyesinde olan ürünü ürettiği durumda ilgili ürünün arzının fazla olacağı, fiyatının düşebileceği ve pazarlama güçlüğü çekebileceğini rahatlıkla tahmin edebilmektedir. Dolayısıyla gerek havza bazında gerek ülke genelinde ihtiyaç duyulan ve ihracat potansiyellerine göre hazırlanan optimum üretim düzeylerine ulaşılmış olacak arz güvenliği ile istenilen amaca ulaşılmış olacaktır. Patent süreci tamamlandığında, günümüzde yoğun şekilde iletişim ve bilgiye erişim aracı olarak kullanılan Mobil cihazlar ve Web ortamı için mobil uygulama oluşturulacaktır.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın