ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancık Pirinci coğrafi işaret adayı

“2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi” kapsamında Osmancık Belediyesi coğrafi işaret adayı Osmancık Pirincine stant açılarak sergilendi.

Cumhurbaşkanlığının himayelerinde, Ankara Ticaret Odasının (ATO) ev sahipliğinde düzenlenen “2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi”, ATO Congressium’da gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı. Zirvenin açılışını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi, Emine Erdoğan yaptı.  Zirve kapsamında Osmancık Belediyesi coğrafi işaret adayı Osmancık Pirincine stant açılarak sergilendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açılış konuşmasında bugüne değin 446 adet ürünün coğrafi işaret aldığını 428 ürünün incelemelerinin devam ettiği belirtirken iç pazarda önemli bir yere sahip yöresel ürünlerin dış ticareti için tanınırlığının arttırılarak AB işaretli 3 ürünlerin sayısının arttırılması gerektiğini vurguladı.

Emine Erdoğan ise ‘Anadolu’nun Mirasına sahip çıkmak olarak gördüğünü ülkemizin her yerinden çıkan bu zenginliği tanıtımının takdire şayan olduğunu’ bu çalışmaları ata tohumu ile başlattıklarını yöresel ürünlerden 2500 ürünün tescil için sunulmak üzere tespit edildiğini dile getirdi.

Çorum’un tanıtımı için Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından ayrılan stantta Çorum Valiliği’nin himayesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda Çorum Ticaret Borsası tescili alınan Osmancık Belediyesi coğrafi işaret adayı Osmancık Pirincine, Çorum Leblebisi ile Oğuzlar Ceviz Üreticileri Tarımsal Birliği işlemleri devam eden Oğuzlar Cevizi ile fuara katılırken; Kargı Belediyesi işlemleri devam eden Kargı Tulum peynirini, Mecitözü Halk Eğitim Merkezi Doğal Taş Ürünlerini ve Naturoil doğal ürünlerine stant açılarak sergilendi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın