ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancıklı anne epilepsi hastası olan kızı için bu ilacı arıyor

Osmancıklı anne, 43 yaşındaki epilepsi hastası olan kızı için bu ilacı arıyor.

Osmancıklı anne, henüz 7 aylıkken kaptığı menenjit mikrobu nedeniyle %50 engeli bulunan 43 yaşındaki kızı için epilepsi ilacı arıyor. Anne kızının epilepsi nöbetlerini 43 yıldır kontrol altına alan “Convulex” adlı ilacı bulmakta zorlandığını belirtti.

Osmancık ve bölgesindeki eczanelerde ve ecza depolarında bu ilacı bulamadıklarını belirten anne daha geniş kitlelere ulaşması bakımından sosyal medyadan araştırmada bulundu. Yakınlarının yardımıyla sosyal medyada ilacın adını ve içinde bulundukları durumu dile getiren anne kızının günde 3 defa bu ilacı kullandığını 2 ayda 3 kutu ilacın tüketildiğini dile getirdi. İlacı almadığı taktirde kızının epilepsi nöbetleri geçirdiğini, geçirilen bu nöbetlerin ise tarif edilemez bir boyutta olduğunu belirtti.

Paylaşımdan sonra 1 kutu bulunabildi

Epilepsi nöbetlerinin kontrol edilmesinde kullanılan ilacın sosyal medyada paylaşılmasının ardından birçok kişi yaşadıkları illerde araştırmaya başladı. Araştıranlardan biride OSDEF Başkanı Ercan Koşar idi.

Osmancık Dernekler Federasyonu Başkanı Ercan Koşar paylaşımı görmesinin ardından eczacı tanıdıklarını arayarak konuyu dile getirdi. Bunun üzerine bir ecza deposunda müdür olarak çalışan Çorumlu hemşerileri kuruluşlarına bağlı tüm depolara bakılacağını ifade etti. Depolara bakmak için sözleşen Koşar yine bir eczacı tanıdıkları vasıtasıyla ilaçtan 1 kutu temin edebildiklerini kargo ile aileye göndereceklerini belirtti.

Duyarlı vatandaşlar anne ile aynı cevabı aldı “İlaç yok”

Konuya duyarlı yaklaşan ve en başta eczacı arkadaşlarını arayarak araştırmaya başlayanlar anne ile aynı cevabı aldıklarını belirterek geri dönüş sağladılar. İstanbul, Bursa, Ankara ve birçok ilden yapılan geri dönüşlerde ilacın eczanelerde bulunmadığı yönündeydi.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın