ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancıklı annenin aradığı ilaç Milletvekili Ceylan’ın takibinde

Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Osmancıklı annenin engelli kızına bulmakta zorlandığı ilacı takibine aldı.

Osmancık’ta  %50 engeli bulunan 43 yaşındaki kızı ile yaşayan annenin sesini Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan duydu. Ceylan’ın, annenin kızı için aradığı ve bulmakta zorlandığı “Convulex” adlı ilacı takibe aldığı bildirildi.

Geçtiğimiz yıl Kasım 2019’da haber hattımıza ulaşan Osmancıklı anne, 43 yaşındaki epilepsi hastası olan kızı için “Convulex” adlı ilacı piyasada bulmakta zorlandığını belirtmişti. Osmancık ve bölgesindeki eczanelerde ve ecza depolarında bu ilacı bulamadıklarını belirten anne daha geniş kitlelere ulaşması bakımından konuyu haber merkezimize ileterek kızının günde 3 defa bu ilacı kullandığını 2 ayda 3 kutu ilacın tüketildiğini dile getirmişti. İlacı almadığı taktirde kızının epilepsi nöbetleri geçirdiğini, geçirilen bu nöbetlerin ise tarif edilemez bir boyutta olduğunu belirtmişti.

Piyasada bulunmayan ithal ilaçlar arasında yer alan epilepsi hastalığında kullanılan Convulex ilacı arayan Osmancıklı anneye ve haber merkezimize haberin yayınlanmasının ardından birçok ilden geri dönüş sağlanarak ilacın araştırıldığı bildirilmişti. Konuya duyarlı yaklaşan ve ilacı araştırmaya başlayan vatandaşların sayesinde toplamda 3 aylık ihtiyacı karşılayan ilaç temin edilmişti.

Henüz 7 aylıkken kaptığı menenjit mikrobu nedeniyle %50 engeli bulunan 43 yaşındaki kızı için epilepsi ilacını aramaya devam eden anneye Çorum Ak Parti Milletvekili Ahmet Sami Ceylan’ın ulaştığı öğrenildi.

Osmancıklı anne,  Milletvekili Ceylan bir telefon görüşmesi yaptığını belirterek “Convulex adlı ilacı piyasada bulamıyorduk.  Konunun basına yansımasından sonra ülkemizin birçok ilinden eczacı tanıdıklarını arayanlar bize ulaştı. Bunlar arasında Çorum eski belediye başkanı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un danışmanı Zeki Gül, Çorum İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Çıplak, OSDEF eski başkanı Ercan Koşar ve birçok vatandaşımızın yaptıkları araştırma sonucunda 3 aylık ilaç temin edildi.

Kızımın 43 yıldır kullandığı ve epilepsi nöbetlerini kontrol altına alan ilaç halen piyasada maalesef bulunamıyor. İlacı aradığımızı öğrenen Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan dün akşam telefon ile aradı ve konuyu yakın takibine aldığını bildirdi.

En başından beri bana ve kızıma konuyla ilgili desteklerini esirgemeyen, bizimle ilaç arayışına giren herkese teşekkür ediyorum. Sayın Milletvekilimiz Ceylan’ın takibine aldığı Convulex adlı ilacın piyasaya yeniden sürülmesi konusunda müjdeli haberi vereceğini umuyorum” dedi.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın