ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancıklı kadınların kışlık menemen mesaisi

Çorum’un Osmancık ilçesinde yaşayan kadınlar kendi yetiştirdikleri veya pazardan aldıkları domateslerle kışlık menemen konservesi yapıyor.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim.

 

İlçeye bağlı Sarılan Köyü’nde yaşayan 61 yaşındaki Fatma Odabaşı kendi yetiştirdiği organik domatesleri menemenden, salçaya, tarhanasından, kurutmaya birçok yerde kullanarak kışlık ihtiyaç olarak değerlendiriyor.

Tarlasından topladığı domatesleri yıkadıktan sonra kabuklarından ayıran Fatma Odabaşı yıllardır aynı usul ile kışlık yiyecekleri hazırladığını belirterek; “ Domatesleri toplayıp, yıkadıktan sonra kabuklarından ayırıyorum.  Sonra doğradığım domatesleri bakır kazanda odun ateşinde yaklaşık 2 saat kaynatıyorum.  Tercihe göre domateslere biberde eklenebilir. Ben menemenin yanı sıra yemeklerde de kullanabilmek için domatesin içerisinde biber kullanmıyorum.

Kaynatılan domatesleri daha sonra sıcak olarak cam kavanozlara dolduruyor ağzını hava almayacak şekilde kapattıktan sonra kavanozların üzerine bezle örtüyorum.   Bu işlemi her sene bu dönemlerde yapıyor ve kışa yiyeceklerimizi hazır etmiş oluyoruz” dedi.

Fatma Odabaşı, menemenin yanı sıra, salça, tarhana, erişte makarna,  kuşburnu, erik ve çokal marmelattı, kışlık ekmek gibi birçok yiyeceği de kışın tüketmek üzere hazır ettikleri belirtti.

Yengesine yardım eden 26 yaşındaki Tuğçe Gedik Odabaşı ise sağlıklı bir beslenme için organik yiyecekleri tercih ettiklerini belirtirken Korana virüse karşı herkesin kurallara uymalarını ve kendi önemlerini almaları gerektiğine dikkat çekti.

Odabaşı; “ Biz ülke olarak sarılmayı seven bir milletiz. Salgın döneminde bu süreçte bunlardan uzak durmamız gerekiyor.  Bu süreci atlatabilmemiz için önce kendimizi, ailemizi ve sonra çevremizdeki insanları korumak için maskelerimizi takıyor ve sosyal mesafeyi koruyor olmamız lazım. Ve en az 20 saniye ellerimizi yıkamamız gerekiyor. “dedi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın