ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancıklılar 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda toplandı

Çorum’un Osmancık ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle ilçe protokolünün ve vatandaşların katılımıyla program düzenlendi.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim.

Çorum’un Osmancık ilçesinde darbe girişiminin 4. Yıldönümü kapsamında 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen program Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarının sine vizyon ekranından yayına verilmesi ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim okundu, günün anlam ve önemine binaen Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör ve Osmancık Kaymakamı Hakan Alkan birer konuşma yaptı.

 Gelgör “Bizim Bayrak ve toprak meselemiz var

Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, “hainlere sesleniyorum” ifadelerini kullanarak başladığı konuşmasında “Tüm dünyaya ve hainlere sesleniyorum, bizim bayrak ve toprak meselemiz var. Bayrağı olmayanın bağımsızlığı da olmaz. Bayrak olmadan anasız çocuk gibiyizdir. Öksüz bir evlada benzeriz. Bayrağımıza göz dikenin gözünü oyarız. Toprağımıza el uzatanın da elini kırarız.

Kahramanlıklarla dolu bir geçmişimiz var, 60 yılında bir darbe, 71 yılında bir muhtıra, 80 yılında bir darbe 28 Şubat ve en son hainlerin yaptığı 15 Temmuz saldırısı, darbe girişimi. Biz Türk milleti olarak ne bunlara müsaade ederiz, ne de bunlara bu fırsatı veririz. Çünkü biz güçlü bir devletiz, güçlü bir milletiz.

15 Temmuz’da bu alçaklar devletimizin uçağını kullandı, helikopterini, tüfeğini, üstlerini kullandı ama bizi yıldıramadı. Biz hep birlikte göğsümüzü bayrağımızla birlikte siper ettik bunları bertaraf ettik. 15 Temmuz’u unutmayacağız. Cesur millet güçlü devlet, Türk’ü yaşatacağız ki devletimiz devam edecek. 15 Temmuz diriliştir, 15 Temmuz bayraktır, vatandır, destandır, dayanışmadır. 15 Temmuz Ömer Halis’tir.

Cenabı Allah minarelerimizden ezanlarımızı susturmasın, bayraklarımızı indirmesin, bu hainlere fırsat vermeyelim. Ne mutlu Türküm diyene” dedi.

Kaymakam Alkan; “15 Temmuz gecesinden büyük dersler çıkartmak gerekir”

Cumhurbaşkanlığı Kaymakamlar Kararnamesine göre yeni görev yeri olan Kütahya’nın Gediz ilçesine tayini çıktığını hatırlatan Kaymakam Alkan, Osmancık halkından helallik isteyerek başladığı konuşmasına; “Osmanlının son döneminden 15 Temmuz’a kadar ülke yönetimine birçok müdahale olmuş, darbe girişimleri gerçekleştirilmiş, sonucunda tüm bu girişimler darbeciler tarafından ülke yönetimlerine el koymuşlardır.

Osmanlı döneminde alçaklar katledilirken, Cumhuriyet döneminde 1961 darbesiyle başbakan ve bakanlar idama götürülmüştür. 15 Temmuz gecesine gelindiğinde FETÖcüler tarafından haince gerçekleştirilen tarihin en kanlı darbe girişimi Sayın Cumhurbaşkanımızın dik duruşu, kahraman vatandaşlarımızın canlarını ve kanlarını ortaya koyarak devletinden ve milletinden taraf olan kamu personeli ile birlikte hain darbe girişimi akabete uğratılmıştır.

O gece ülkesini, milletini, demokrasini ve kendi seçmiş oldukları liderini korumak için yaşlısı genci, sağcısı, solcusu, Alevi’si, Sünni’si, tüm vatandaşlarımız 16 Temmuz sabahına kadar canlarını da ortaya koyarak tarihinde ilk defa demokrasisini zafer ile taçlandırmıştır. FETÖ terör örgütü tarihin en karanlık, en münafık, en kanlı yapısı olduğunu göstermiştir. Uygulamış oldukları sistem ile ülke yönetiminde halk nezdinde büyük tahribatlara yol açmıştır.

O gece Türkiye Büyük Millet Meclisi, Emniyet Genel Müdürlüğü, Özal Harekat Daire Başkanlığı gibi bir çok yer kendilerine emanet edilen, vatandaşın malı olan uçak ve helikopterle bombalanmış, ellerinde Türk bayrağı sallayan vatandaşlarımız kurşun yağmuruna tutulmuştur. Tüm bu olaylar milletimizin inanç ve imanlarını püskürtmeye yetmemiştir. 15 Temmuz gecesinde 251 vatandaşımız, polisimiz, kamu görevlimiz Şehit düşmüş 2 binden fazla vatandaşımız yaralanmıştır. Bu günde olduğu gibi vatandaşlarımız günlerce sabahlara kadar demokrasi nöbeti tutmuşlar, demokrasilerine sahip çıkmışlardır.

15 Temmuz 2016’dan bu taraf darbecilerin büyük bir kısmı, darbe davaları sonuçlanmış ve hain darbeciler hak ettikleri cezalara kavuşmuştur.  FETÖ ile bağlantılı davların büyük bir kısmı sonuçlanmış bir kısmı devam etmektedir.

15 Temmuz gecesinden büyük dersler çıkartmak gerekir.  Her kurum, her kişi kendince dersler çıkartacaktır. Rabbim bir daha böyle karanlık bir geceyi ülkemize yaşatmasın. İçerideki hainlere ve dışarıdaki düşmanlara fırsat vermesin. Kanları ile destan yazan aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyor, gazilerimize cesaretleri ile fedakarlıkları nedeni ile saygılarımızı sunuyorum” dedi.

İlahilerin, kasidelerin, selaların ve kahramanlık türkülerinin seslendirildiği program İlçe Müftüsü Dr. Eyyup Aydın’ın yaptığı dua ile son buldu.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın