ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancık’ta 16 Hafız İçin Mezuniyet Töreni

Osmancık Müftülüğü tarafından Kur’an Kursunda hafızlık eğitimlerini tamamlayan 16 erkek öğrenci için Hafızlık Mezuniyet Merasimi düzenlendi.

Dün saat 13.30’da Belediye Kültür sitesinden düzenlenen merasimde Çorum Valisi Mustafa Çiftçi Hafızlık Kur’an Kursunu bitiren 16 öğrenciye mezuniyet belgelerini verdi.

ASIL OLAN HAFIZ OLMAK DEĞİL HAFIZ KALMAKTIR

Diplomalarını almaya hak kazanan hafızları tebrik eden Vali Çiftçi; “ Bu diplomayı almaya hak kazanan Hafızlarımızı ve ailelerini tebrik ediyorum, bu işe emek vermiş olan müftülerimize, hocalarımıza gönül verenlere teşekkür ediyorum.

Bu işin içinden gelmiş birisi olarak şunu da rahatlıkla ifade edebilir ki, bu kolay iş değil azim isteyen sabır isteyen uzun zaman çalışma isten meşakkatli bir yolculuk bu. Tabiri caizse bir benzetme yapmam gerekirse demir leblebi çiğnemek gibi bir şey bu.  Genç hafızlarımız gerçekten zoru başardılar, bundan dolayı da her türlü iltifata layık olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim.  Asıl olan hafız olmak değil hafız kalmaktır,  kardeşlerimize özellikle tavsiye ediyorum, her gün belli bir disiplin içerisinde belli bir zaman ayırarak bunu devam ettirmeleri gerekiyor.  Aksi halde hafızdan silinmesi kısa süre içerisinde unutulması an meselesi.

CENAB-I HAK BU NİMETİ HERKESE NASİP ETMİYOR

Şunu da söylemeliyim Cenab-ı Hak bu nimeti herkese nasip etmiyor, her ekse nasip olmuyor ama nasip ettiklerine işini kolaylaştırdığını, hayatta gördüklerinden çoğu zaman muvaffak olduklarını bizzat görmüşümdür. Rahmetli babam zaman zaman bana tavsiyelerde bulunurdur. “Sen emanete sahip çık, Allah sana nice kapılar açacaktır, ne yollar açacaktır, nice bilmediğin nimetleri ihsan edecektir” diye. Emin olun ben bunu kendi hayatımda da canlı yaşamış birisiyim. Ben stajyerlikle beraber yaklaşık 18 yıl kaymakamlık yaptım, daha sonra mesleğimi bir ileriye taşıyarak İçişleri Bakanlığı’nda göreve davet edildim.  Bunu ben kendim talep etmedim bunu bana teklif ettiler, ardından mecliste özel kalem müdürlüğü görevine geldim iki buçuk sene mecliste çalıştım, hiç aklımdan hayalimden geçmezken bir anda kendimi mecliste buldum. Ardından Cenab-ı Hak nasip etti kısmet oldu 9 ay önce burada valilik görevine atandım. Şunu söylemek istiyorum genç kardeşlerimize eğer siz emanetine sahip çıkarsanız bu nimetin farkında olursanız Cenabı Hak mutlaka çok ummadığınız, bilmediğiniz nimetlerle sizleri aktif edecek, toplumda parmakla gösterilecek insan olacaksınız.  Bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

ALLAH BİR DAHA O GÜNLERİ GÖSTERMESİN

Şunu da ifade edeyim bu emanete sahip çıkmayan, hafız olduktan bir süre sonra unutan, çalışmayanın iki yakasının bir araya gelmediğinin canlı şahidi olmuşumdur. Onun için bu emanete ömür boyu muhafaza etmek lazım, çalışıp çabalamak lazım.

Geçmişte memleketimiz çok farklı günler geçirdi gördü. Allah bir daha o günleri göstermesin.  16 kardeşimiz hafızlığını bitirdi sayılarının artmasını temenni ediyorum. Camilerimizden ezan sesi, kuran kurslarımızdan Kur’an- Kerim sesi eksik olmasın” dedi.

Hafızlık Mezuniyet Merasimine Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’nin yanı sıra Osmancık Kaymakamı Hakan Alkan, Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, İlçe Emniyet Müdürü Bahadır Vurgun, İlçe Jandarma Komutanı Tevfik Kara, Osmancık ilçe Müftüsü Eyyup Aydın, İl Özel İdaresi Sekreteri Recep Çıplak, mezun olan hafızlar ile aileleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Program daha sonra yapılan ikramlar ile son bulurken Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ilçede bir takım ziyaretler gerçekleştirdi.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın