ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancık’ta “Bayram Kınası” geleneği yaşatılıyor

Çorum’un Osmancık ilçesinde pek çok yörede unutulan asırlık “Bayram Kınası” geleneği yaşatılıyor.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim.

 

Çorum’un Osmancık ilçesinde bayramdan önce küçükten, büyüğe ellere kına yakma geleneği, yaşatılmaya devam ediyor. Günümüzde az sayıda kişi tarafından yaşatılan bayram öncesi kına yakma geleneğini torunlarına aktaran Gülsüm Kısaç, her bayram olduğu gibi bu bayramı da kınalı ellerle karşılayacaklarını ifade etti.

BARAJ MANZARALI ACİL SATILIK TARLA

Bu yıl bayramlarımız korona virüs salgını gölgesinde geçiyor. Yarın ilk gününü kutlayacağımız kurban bayramı öncesinde Osmancık’ta unutulmaya yüz tutan bir geleneği yaşatan Gülsüm Kısaç Arife günü akşamı torunlarının ellerine kına yaktı. Bayram kınası adı verilen geleneği büyük ninelerinden öğrendiğini belirten Kısaç; “Ben çocukken büyük ninelerim her bayram öncesi ellerime kına yakardı. Çocukken ilçemde birçok ailede bu geleneği sürdürürdü.  Zamanla unutulan ve çocukluk döneminde öğrendiğim bu geleneği bu zaman kadar kendimde ve çocuklarımda uyguladım. Şimdi ise bu bilgileri torunlarıma aktarmanın sevincini yaşıyorum. Benim gibi torunlarımda ellerine yakılan kınadan mutlu oluyor. Bu geleneğimizi aile olarak sürdürmeyi ve unutulmamasını istiyoruz” dedi.

Gülsüm Kısaç, kınanın yapılış ve yakılış aşamasını da anlatarak ; “Kına tozunu 1 çay kaşığı bal, ve bir bardak demlenmiş çay ile karıyorum.  Bal ve çay kınanın rengini daha güzel gösteriyor. Balın karıştırılmasının en önemli sebeplerinden biride, bayramımızın tatlı geçmesi anlamına geliyor.

Hazırlanan karşımı Arife günü akşamı avuç içlerimize ve parmak uçlarımıza taşırmadan sürüyoruz. Genelde avuç içine daire şekli ve parmak uçlarının belli bir kısıma kadar kına yakılıyor. Bazen çiçek, bazen, kelebek ve benzeri şekillerde kınalarda yakıyoruz. Özellikli çiçek ve kelebek figürlü şekiller çocukların daha çok hoşuna gidiyor.” diyerek kültürümüzün bir parçası olan bu geleneklerin yaşatılması gerektiğini belirtti.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın