ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancık’ta ‘Covid-19 pozitif’in ev karantinası sağlıklı bir şekilde uygulanıyor mu?

Osmancık’ta korona pozitif olup durumu ağır olmayan hastalar “izolasyon” şartı ile evlerine gönderiliyor. Ancak mutlak izalosyon yapılması gereken pozitif kişiler hem çevreleri hem de aynı evde yaşadıkları kişiler için endişe kaynağı haline geliyor.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim.

 

Sağlık Bakanlığı, her ne kadar pozitif kişinin “izolasyonunun” yapılması gerektiği konusunda uyarsa da Osmancık, Dodurga, Laçin ve Kargı’dan korona pozitif kişilerin sadece ilaçlarını almaları için ambulanslarla hastanelere getirildiği iddia edildi. Herhangi bir laboratuvar testi, yapılmayan, hastanede tedavi görmeyen bu kişilerin sadece ilaçlarını almak için hastaneye getirilmesi sağlık çalışanları başta olmak üzere hastane hizmetlerinden faydalanan birçok kişiyi de riske attığı dile getirildi.

WhatsApp Haber Hattımıza ulaşan adı bizde mahfuz bir okuyucumuz, konudan duyduğu rahatsızlığı dile getirerek ; “Bu kişilerin odası, yemek yediği ve kullandığı eşyalar bile ayrılırken, yaşadığı evde sık dokunulan kapı kolu, elektrik düğmesi, pencere kolu gibi yerlerin ve zeminlerin sık sık temizlenmesi ve en önemlisi evden çıkmamak olarak ta tarif edilen, izolasyon kurallarını sıkı sıkıya uymaları gerektiği uzmanlar ve yetkililer tarafından sıklıkla dile getirilirken ilaçlarını almak için neden evlerinden çıkarılıyor. Bu kişiler hastanede nerelere dokunuyor?, kimlerle temas halinde oluyor?.

Birçok ilde sağlık ekipleri tarafından korona pozitif olan kişilerin evde takip edildiği, kullandıkları ilaçların sağlık ekipleri tarafından evlerine bırakıldığı bilinirken, Osmancık’ta da bir ekibin kurulması çok mu zor?

Bu ekibin kurulmasıyla sadece ilaç almaları için ambulanslarla hastaneye taşınan kişilerin evlerinde izole olarak virüse karşı minimum sosyal temas halinde olmaları sağlanarak, virüsün yayılım hızı kontrol altına alınmış olmayacak mı? Ev karantinası neden sağlıklı bir şekilde uygulanmıyor “diyerek endişesini dile getirdi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın