ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancık’ta gazeteler haftalığa döndü

Osmancık’ta 2 yerel gazete, ekonomik nedenlerden yayın hayatlarını ‘haftalık gazete’ olarak sürdürmeye başladı. Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilal Çevrim; personel maaşı, vergisi, sigortası, kağıt ve kalıp maliyetlerindeki artışın gazetelerin yayın periyodlarında düşüşe neden olduğunu belirtti.

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilal Çevrim

Kamu görevini yürüten yerel gazetelerin olağan üstü zor günler yaşadığını belirten Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilal Çevrim; “Kağıt başta olmak üzere artan maliyetlere karşın düşen gelirler yazılı basını her geçen gün daha da ciddi olarak etkiliyor. Personel maaşı, vergisi, sigortası, kağıt ve kalıp maliyetlerindeki artış ulusal basın ve yerel basını ciddi anlamda etkilemiş bir çoğu tasarruf nedeniyle sayfa sayısını azaltırken bir çoğu Osmancık’ta olduğu gibi yayın periyodlarında düşüşe gitmiş, bir çoğu da maalesef kapatma kararı almıştır. Medya kuruluşlarımız maalesef zor bir süreçten geçiyor” dedi.

Osmancık’ta merhum Orhan Güçlü’nün öncülüğünde 31 Temmuz 1996 tarihinde yayın hayatına başlayan Osmancık Haber ve 26 Kasım 2009 yılında Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilal Çevrim’in öncülüğünde yayın hayatına başlayan Osmancık Gazetesi, yayın hayatlarına haftalık olarak başlamışlar, yayın periyodlarını son birkaç yıl önce haftanın 3 gününe çıkarmışlardı. 11 Nisan 2019 yılında Osmancık Gazetesi yayın periyodunu günlüğe çıkartarak Osmancık’ın ilk günlük gazetesi olma özelliğini taşıyordu.

Osmancık Haber Kurucusu Merhum Orhan Güçlü

Resmi ilanla ayakta duran yerel gazeteler haftalık periyotla yayın seçeneğini kullanırken, günlük yayın yapan Osmancık Gazetesi, haftanın Çarşamba günü, Osmancık Haber ise Pazartesi günü yayın hayatına devam edecek.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın