ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancık’ta hasat yüz güldürmedi

Çorum’un Osmancık ilçesinde bahar yağmurlarının yağmaması ile etkili olan sıcak hava ekinlere zarar verdi. Çiftçiler “Ekinler yandı, kavruldu. Zararımız çok” dedi.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim.

ACİL SATILIK TARLA

Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Çorum’un Osmancık ilçesinde geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan vatandaşlar, yoğun bir çalışma temposuna girerek ekinlerini patoza vurmaya başladı. Kendi ve bölgedeki çiftçilerim hayvanlarının yem ihtiyacını karşılamak için hasada başlayan çitçiler bahar döneminde yeterli yağışın yağmaması nedeniyle zor duruma düştüklerini belirttiler.  Buğday hasadının başladığı şu günlerde ilçenin Sarıalan Köyü’nde yaşayan çiftçiler bekledikleri verimi alamayınca tarlalara hayvanlarını saldılar. Hayvanlarının saman ihtiyacının bile karşılanmadığını belirten 65 yaşındaki çiftçi Zeki Başkaya “Çorum veya başka illerden saman ihtiyacımızı karşılayacağız” dedi.

“Gecen sene dolu, bu sene sıcak vurdu. Zararımız çok”

 Hububat ektikleri arazilerinden bekledikleri verimi alamadıklarını belirten Zeki Başkaya; “Bahar yağmurları yağmadı, sıcakta ekinler yandı kavruldu, bizde hayvanları sürdük içine.

42 dönüm alana ekim yaptım, hiç biçmedim desem yeridir sadece 1 saat patoz çalıştırdım. Ondan da 12 çuval yani 200 kilogram saman çıktı.  Zararımız çok sıfır elde var sıfır.

İnşallah Allah nasip ederse umutlarımız bir sonraki döneme.”dedi.

“Devletimiz bizden çiftçiden tarafa baksın.”

65 yaşındayım çiftçinin desteklendiğini doğru düzgün görmedim. Geçen sene dolu vurdu, yetkiler geldiler baktılar ve gittiler, destek göremedik. Başka yerleri bilmiyorum, ama bizim çiftçimiz destek görmedi.

Vadeyle traktör aldım, en azından kredilerimizin faizlerini düşük yapsınlar, banka faizleri ertelesin. Devletimiz bizden çiftçiden tarafa baksın. “dedi.

ACİL SATILIK ÇELTİK TARLASI

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın