ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancık’ta Mera Otlatma Tarihleri Belli Oldu

Çorum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Osmancık’ta mera otlatma tarihlerinin belirlendiğini açıkladı.

Osmancık’ta 2019 yılı mera, yaylak ve kışlalarında otlamaya başlama bu gün 15 Nisan 2019, son verme dönemi ise 15 Ekim 2019 tarihleri arasında olacak.

Çorum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından meraların korunması amacıyla bir ilan yayımlandı. Buna göre, Osmancık’ta 2019 yılı mera, yaylak ve kışlalarında otlamaya başlama 15 Nisan, son verme dönemi ise 15 Ekim 2019 tarihleri arasında olacak.

İl Müdürlüğü tarafından yayımlanan ilana göre;

İlimizdeki mera, yay1ak ve kışlakların otlatma mevsiminden erken veya geç; tarihlerde otlatılmasını önlemek, bu alanlardan en fazla ekonomik faydayı sağlamak ve çiftçilerimize planlı otlatma alışkanlığının kazandırılması amacıyla, teknik ve sosyal veriler göz önünde bulundurularak, 2019 yılı için ilimiz mera, yaylak ve kışlaklarında otlatmaya başlama ve son verme dönemi Alaca, Sungurlu, Boğazkale, İskilip, Uğurludağ, Bayat, Mecitözü ve Ortaköy ilçelerinde 1 Mayıs-15 Ekim (165 gün), Osmancık, Kargı, Lâçin, Oğuzlar ve Dodurga İlçelerinde 15 Nisan-15 Ekim(180 gün) tarihleri arasında olacaktır.

Öte yandan, mera, yaylak ve kışlaklarda otlatma dışında yapılacak etkinliklerde(festival, şenlik v.b) Çorum Mera Komisyonundan izin alınacaktır. İzin talepleri etkinlikten bir ay önce Mera Komisyonuna yapılacaktır.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın