ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancık’ta ön ödemeli su sayacı dayatması iddiası

Osmancık’ta su sayacı konusunda belediyenin ön ödemeli sayaç dayatmasının mağduriyet yaratacağını söyleyen vatandaşlar bu uygulamaya karşı çıktı. Birçok ilde bu uygulamanın durdurulduğuna dair emsal mahkeme kararları olduğunu belirten vatandaşlar “ Bunlara rağmen mecbur tutuluyoruz” dediler.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim.

 

Whatsapp Haber hattımıza ulaşan okuyucularımız Osmancık’ta ön ödemeli kartlı su sayaçları uygulamasının mecbur tutulmasının kamu hizmeti anlayışına uymayan bir davranış olduğunu belirterek karşı çıktıklarını ifade etti. Okuyucularımız yeni yapılan binalarda başlatılan uygulamanın bozulan mekanik su sayaçlarında da abonelere dayatıldığını belirterek ; “Arıza sebebi ile sökülen sayaçların yerine abonelerden ön ödemeli su sayacı takılması isteniyor. Konuyu belediye başkanına taşıdığımızda, başkan “Mecbur” ifadesini kullandı.

Bu uygulamaya geçen abonelerin kimisi 500 TL kimisi 750 TL bulan ödemeler yaptıklarını söylüyorlar. Abonenin talebi olmadan sayaçların değiştirilmesi konusunda bir dayatma yapılması tüketici haklarına, kamu yararına, hukuk ve adalet anlayışına aykırıdır.

Ön ödemeli kartlı su sayacı zorunluluğu ile ilgili birçok ilde iptal davası açılmış ve dava konusu işlem mahkemelerce durdurulmuştur.  Osmancık’ta yetkililerin aboneye “Mecbur” ifadeleri kullanarak zorunlu olarak kartlı su sayacı kullandırmaları tüketici haklarını ihlal etmektedir.  Emsal mahkeme kararları varken bu dayatma neyin nesidir?. Bir an önce bu dayatmadan vazgeçilmeli abonenin rızası alınmalıdır” denildi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın