ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancık’taki sağanak su baskınlarına neden oldu. 100’ün üzerinde müdahale yapıldı

Osmancık’ta  bu gün 16.30 sıralarında etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Ev ve bahçeler sular altında, kaldı, rögarlar taştı, yollar göle döndü.  Gelen ihbarları değerlendiren belediye ekipleri, suları tahliye ederken 100’ün üzerinde müdahale yapıldığı öğrenildi. AFAD ekipleri de ilçeye gelerek inceleme başlattı.

Osmancık’ta etkili olan sağanak yağış etkili olurken kısa sürede yollar göle döndü, bazı ev ve işyerleri, zemin katlar ve bahçeleri su bastı, rögarlar taştı. Gelen ihbarları değerlendiren belediye ekipleri, suları tahliye ederken 100’ün üzerinde müdahale yapıldığı öğrenildi.  Sağanak yağış nedeniyle Koyun Baba Mahallesi’nde yapılan 4.Etap TOKİ binalarında B1-5 bloğunun bodrum katı dere yataklarından gelen sel nedeniyle su bastı, güvenlik nedeniyle bloğun elektrikleri kesildi. Bina sakinleri gözyaşları içerisinde önlem alınmasını istedi.

Bina sakinlerinden Erhan Kaçmaz, binalar da yaşayan insanların can güvenliğinin olmadığını belirterek; “Dere yataklarından gelen sular binalarımızın bodrum katlarına doldu, her an tehlike altındayız.

Allah razı olsun devletimiz bizi buralara yerleştirdi ama binalarımıza dere yataklarından gelen sellere karşı bir koruma duvarı olması lazım. Sel geliyor binalarımızın içine doluyor. Acilen bir güvenlik duvarı oluşturulması lazım. Bu gün çok zor durumdayız can güvenliğimiz tehlike de bu binada ben nasıl otururum. “dedi.

Daha öncede aynı sıkıntıyı yaşadıklarını belirten Kaçmaz; “Büyük bir kanal olsa dere yataklarından gelen sular ana dere yatağına bağlansa güzel olur.

Binan sakinlerinden Ayten Derin; “Benze olay bir buçuk yıl önce başımıza gelmişti.  Geçen süre içinde hiçbir önlem alınmadı. Sadece iki kepçeyle orası oyuldu başka hiçbir şey yapılmadı. TOKİ yönetimine söylediğimizde TOKİ’nin dışında DSİ söyledi diyor. DSİ belediye başkanı yapacak diyor. Bir türlü çözüm üretilmedi.

Biz her yağmurda bu olayı yaşamak zorunda değiliz. Elektriğimiz yok, kazan gitti, Bu olay kışında başımıza gelebilirdi. Bir çözüm üretilmesi birilerinin el atması lazım. İnşallah birisi sesimizi duyar.”

Koyun Baba Mahallesi Fatih Caddesi üzerinde bulunan bazı evlerin zemin katı ve bahçeleri yollardan gelen sel suları ile doldu.  Mahalle sakinlerinden Yakup Sağır, “Ara caddeden, mezarlıktan ve ana caddeden gel sel birleşiyor. Buranın altında binlik boru var ama uçlarındaki mazgallar küçük geldiğinden suyu almıyor, pislik tıkıyor ve yola doğru sular akıyor. Buralara büyük ızgaralar yapılsa o gelen seli binlik borular alır sıkıntı burada” dedi.

Bahçelerine dolan suları tahliye etmeye çalışan bir komşusunun duvarı kırması sonucu kendi bahçe ve evlerinin zemin katında bulunan depoyu su bastığını belirten bir vatandaş; “Bahçesini su bastı karşı taraf duvarını kırdığı gibi sular buraya boşladı. Bakkalın malzemesi olduğu gibi sular altında kaldı.

Öte yandan yüksek kesimlere yağmur ile birlikte dolu yağarken, Asri mezarlığın girişinde bulunan elektrik direğinde de patlama oldu. Patlama sonrası Esentepe Mahallesi ve Koyun Baba Mahallesi’nin bir bölümü elektriksiz kaldı. AFAD ekipleri de ilçeye gelerek inceleme başlattı.

Cevap Bırakın