ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancık’taki Sokak Hayvanları İçin Karar Alındı

Osmancık’taki başıboş sokak hayvanlarına barınak yapılması belediye meclisinin gündeminde yer alarak karara bağlandı.

Osmancık Belediye Meclisi 2019 yılı Kasım ayı olağan toplantısı için, 04.11.2019 Pazartesi günü saat 16:00 da gündemde yazılı konuları görüşmek üzere, Belediye Başkanı Ahmet Gelgör başkanlığında üyeden; Hüseyin Cebeci, Kemal Arslan, Seher Kökez, Mahmut Atmaca, Şeref Keskin, İsmail Akgöl, Ahmet Özoğlu,  Fatih Ergün, Hilmi Ünver, Kadriye Sekili, Lutfullah Çuhacı, Ramazan Çalışkan, Özcan Göbel, Kadir Delibaş Ve Kemal Yücel Kurşun’un katılımıyla meclis salonunda toplandı.  Toplantıda Ekim ayı toplantısında Kültür ve Sosyal İşler Komisyonuna havale edilen Osmancık’ta ki başıboş dolaşan sokak hayvanları için barınak yapılması konusu yeniden meclisin gündeminde yer alarak karar bağlandı.

Sokak Hayvanları ilgili hazırlanan Kültür ve Sosyal İşler Komisyonunun 30.10.2019 tarih 2019/13 sayılı raporunun okunduğu toplantıda, sahipsiz hayvanlar ile ilgili yapılabilecek çalışmaların, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve bu kanunun kapsamında yürürlükte olan ”Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği” nde belirlendiği anlaşıldı.  Söz konusu kanun ve yönetmelik maddeleri incelendiğinde sahipsiz hayvanların sürekli olarak bir yerde tutulmasının mümkün olmadığı ancak güçten düşen hayvanların tedavi ve bakımlarının yapılması, sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi gibi görevleri yerine getiren bir “Geçici Bakım Evinin” açılabileceği, geçici bakım evlerinde ise sahipsiz hayvanların 10 günden fazla tutulamayacağı ve alındığı yere geri bırakılmasının zorunlu olduğu anlaşılıp, bu kapsamda yapılan değerlendirmeler sonucunda; belediyenin sokak hayvanları ile yapacağı çalışmaların yasa ve yönetmeliklere uygun şekilde yürütülmesine oy birliğiyle karar verildi.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın