ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Özel Eğitime İhtiyaç Duyan Öğrencilerin Sayısı Artıyor

Kuruculuğunu Gülden Arzoğlu’nun yaptığı kurum müdürlüğünü Aliye İlmen’in yürüttüğü İlk Gülen Gözler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Osmancık’ta 13 yıldır hizmet vermeye devam ediyor.

Fiziksel, zihinsel, otizm, işitme engelli ve özgül öğrenme tanısı ile toplamda 140 öğrenciye eğitim veren İlk Gülen Gözler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kurucusu Gülden Arzoğlu özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenci sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

Arzoğlu; “Özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin sayısı artıyor. Disleksi, otizm spektrum bozuklukları, bunlarla ilgili tanılar dünya genelinde maalesef çok fazlalaştı.  Çocukların yemiş oldukları besinler; cips, çin tuzu, paketli gıdalar çok fazla uyaranlara maruz kalmaları, küçük yaşta cep telefonu, tablet ile oynama, televizyon izleme bunlar gerçekten çocuklarda inanılmaz problemlere sebep oluyor.

Bununla ilgili örnek vermem gerekirse, bir anne düşünün rutin ev işlerini yapmak için çocuğunu 1 yaşından itibaren televizyon karşısında avutmuş.  Ve bu çocuğumuza 4,5 yaşında otizm tanısı konuluyor. Hatta Çorum’da 4 sınıfa giden bir çocuğumuza da bu tanı konuldu. Halbuki bu yaşa kadar beklenilmemesi gerekiyor. Aileler çocuklarının akranlarından farklılık gösterdiğini fark ettiği andan itibaren mutlaka bir çocuk psikiyatrisine götürmeli. “

Gülden Arzoğlu

OTİZM BELİRTİLERİ

Erken teşhisin önemine değinen Gülden Arzoğlu, otizm belirtileri hakkında şu bilgileri verdi;

“Anne ve babalar çocuklarını muhakkaka gözlemlemeli. Şayet çocukları, başkalarıyla göz teması kurmuyorsa, ismini söylediğinizde bakmıyorsa, söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa, bazı şeyleri işaretle gösteriyorsa, oyuncaklarla oynamayı bilmiyorsa, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermiyorsa, bazı sözleri tekrar tekrar ve ilişkisiz ortamlarda söylüyorsa, takıntısı varsa, örneğin yüksek sese veya kokuya karşı takıntısı varsa. Bazı otizmli çocuklar aldıkları her şeyi koklar ya da fazla sese maruz kalamazlar.  Tekrarlanan hareketler, parmak ucunda yürüme, tencere kapağı döndürme, çamaşır makinesi çalışırken izlemek gibi dönen nesnelere aşırı meraklıysa, gözleri bir şeye takılıp kalıyorsa, sallanmak, çırpınmak gibi garip ve sıra dışı hareketler yapıyorsa ve günlük yaşamındaki düzen değişikliklerine aşırı tepki veriyorsa, aileler mutlaka ve mutlaka bir çocuk psikiyatrisine çocuklarını götürmeleri ve tanıtlattırmaları gerekiyor.

Erken tanı ve küçük yaşta doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların otizmin belirtileri kontrol altına alınabiliyor. Bunlarla birlikte aile desteği de çok önemli. Ben çocuğumu nasıl olsa eğitime gönderiyorum, benim çocuğum düzelecek diye beklememeleri gerekiyor.  Özel eğitime devam edecekleri gibi bunun yanında kendileri de çocuklarına eğitim verecekler evlerinde. Bizim rehabilitasyon merkezlerimizin amaçlarından biride velileri de eğitmek.  Velilerin çoğu maalesef bu merkezlere çocuklarını gönderdikleri zaman peşini bırakıyorlar. Oysaki anne ve babaya daha çok iş düşüyor.

Örneğin biz merkezlerimizde bazı komutlar vererek bazı davranışlardan uzaklaştırmaya çalışıyoruz. Ama uzaklaştırdığımız davranışlar evde devam ederse alınan eğitimin hiçbir anlamı kalmıyor. “

ERKEN TANIDA OKULLARIMIZ ÇOK ÖNEMLİ

Tanı koyabilecek kişilerin, yalnızca konunun uzmanı olan doktorlar olduğunu belirten Arzoğlu, evde ailelere okullarda da sınıf öğretmenlerine ve idarecilere bu konularla ilgili çok iş düştüğünü belirtti.

Özel eğitim diye bir gerçeğin artık kabullenilmesi gerektiğinin altını çizen Arzoğlu; “Evde ailelerimiz, okullarda da sınıf öğretmenlerimize ve idarecilerimize çok iş düşüyor. Artık özel eğitim diye bir gerçek var ve bunu tüm Türkiye kabul etti.  Aileler çocuklarının durumunu sağlamayacak okullarda ki idarecilerimiz ve eğitimcilerimizde,  özel eğitim kurumlarına destek olacak. Milli Eğitime bağlı okullardan da eğitim almaya gelen öğrenci sayımız oldukça fazla. Hemen hemen her okuldan öğrencilerimiz var diyebilirim.

Özellikle ailelerimize sesleniyorum, çocuklarının özel durumlarını saklamasınlar, çocuklarını özel eğitim kurumlarına gönderdikleri için etiketlenecek korkusuyla yaşamasınlar. Özel eğitime ihtiyacı olan çocukları varsa ve erken devrede bu eğitimi almıyorsa zaten bu çocuk bilmiyor, bu çocuk anlamıyor, bu çocuk okuyamıyor denilecek. Özel eğitim kurumlarına gidiyor diye kimse etiketlenmez aksine gitmediği için sorunlar yaşamaya başlarlar. Askere gidecek bir şey okuyamayacak, evlenecek belki de imza atamayacak” dedi.

OTİZM DERECE DERECE

Kurumlarının kadrosunda özel eğitimciler ve uzman öğreticilerin bulunduğunu belirten Arzoğlu, gelişim bozukluğu olan otizmin derecelerinden de bahsetti.

Arzoğlu, “Otizm dereceleri birbirinden farklıdır çünkü otizm belirtileri her çocukta farklı seviyelerde görülebilmektedir. Otizm basamak basamak, derece derece. Sadece otizmde demeyelim, bütün özel eğitim gereksinimi, ihtiyacı olan bireylerin hepsinin derecesi farklı farklı. Örneğin dil konuşma öğrencisi 1 senede, disleksi öğrencisi 2 veya 3 senede de normale dönebiliyor. Eğer ki altında zihinsel bir bozuklukta yoksa sadece disleksi tanısı konduysa güzel ilerleme kaydedebiliyor.  Ama otizm gibi rahatsızlıklarda mutlaka ve mutlaka uzun dönemli eğitim gerekiyor. “dedi.

DİSLEKSİYE ÖZEL YAZILIM GELİŞTİRDİK

Disleksi öğrencilerine yönelik özel eğitim öğretmeni Özden Erbaş’ın yazılım geliştirdiğini belirten Arzoğlu; “Çorum’daki merkezimizin kurucusu, özel eğitim öğretmenlerimizden Özden Erbaş tarafından disleksi öğrencilerimize yönelik yazılım geliştirildi. Yine aynı zamanda dil konuşma öğrencilerine yönelikte bir yazılım üzerine çalışılmakta. Biz hazır olan bu yazılımları Osmancık ve Çorum’daki kurumlarımızda uygulamaya başladık.

Teknolojiyi ve ileri eğitim programlarını takip ediyoruz.  Önümüzdeki aylarda her iki kurumumuzdaki öğretmenlerimize bu konularla ilgili konferans düzenleyeceğiz. Dünyaca tanınırlığı olan eğitim modellerini getirmeyi planlıyoruz.”

SAĞLIK KURULU RAPORLARI 2 YILLIK ÇIKIYOR

Sağlık kurulu raporlarının 2 yılda bir çıkmaya başladığını belirten Arzoğlu; “Aileler her sene her sene hastane raporları ile bundan böyle uğraşmayacaklar. Kurul raporları 2 yıllık çıkmaya başladı. 2 senelik hastane raporu çıktıktan ve tanı konduktan sonra çocukları rehberlik araştırma merkezine götürülüyor. Rahatsızlık burada da tanılandıktan sonra 1 yılda destek eğitim raporu öneriliyor. Ve tüm bunlar ücretsiz, devlet destekli. Devlet çocuklar adına bizim gibi kurumlara ödeme yapıyor ve aileler hiçbir şekilde herhangi, bir ücret ödemiyor.

Devletimiz ayda 8 seansa ödeme yapıyor ve 1 seans 40 dakika sürüyor. Alilerimiz 8 seansın üzerinde eğitim verilmesini isterlerse şayet bunu kendilerinin karşılaması gerekmekte. Bunun haricinde kurumumuzda servis ücretini bile ailelerimiz den talep etmiyoruz, hem servis hem de kırtasiye malzemelerini kurumumuz bünyesinden biz karşılıyoruz.

Ayrıca kurumlarımıza kamera takip sistemi geldi. Öğrenci kurumumuza geldiği andan itibaren girişte ve çıkışta kamaralardan kayıt alıyoruz. Sadece öğrenciler için değil kurumlarımıza kim gelirse kayıt altına alınıyor.” dedi.

DİL KONUŞMA PROGRAMI AÇMAYI DÜŞÜNÜYORUZ AMA…

Osmancık’taki kurumlarında dil ve konuşma güçlüğü çeken çocuklar içinde program açmayı istediklerini belirten Arzoğlu, “Çorum merkezde 7 kurumuz. Bu kurumlarımıza dil konuşmadan aşırı problemli çocuklar geliyor, Takılma, akıcı konuşamama,  kekemelik pelteklik, harfi düzgün çıkaramama gibi artikülasyon bozukluklarının çok fazlalaştığı bir rapor düzeni çıktı. Her giden çocuğa dil konuşma raporu çıkıyor.  Bizde buna istinaden Osmancık’ta dil konuşma güçlüğü programı açalım dedik. Ancak binamızın küçük olması nedeniyle bu programı burada değil Çorum merkezdeki kurumumuzda açtık ve şuanda 2 terapistimiz kurumuzda görev yapıyor.  Çorum’da da toplamda 3 dil konuşma terapisti var. ”diyerek şartlar elverdiği taktirde bu programı Osmancık’ta da açmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın