ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Rahmi M. Koç Müzebüs’ü Yarın Osmancık’ta

Rahmi M. Koç Müzesi’nin Gezici Müze Projesi “Müzebüs” 15 yaşında

Müzebüs’ün yeni durağı Çorum

    Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objeyle Türkiye’nin her yanındaki öğrencilerle buluşan Müzebüs, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna Erzincan’dan başladı. Bu eğitim ve öğretim yılında 28 ilde 130 okulu ziyaret edecek olan Müzebüs’ün yeni durağı Çorum.

    Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. 15’inci eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna başlayan Müzebüs, Çorum’da öğrencilerle buluşuyor.

    Müzebüs’ün Çorum turu, 16 Nisan tarihinde Alaca ilçesi Ceritler Ortaokulu ile başlayacak. Müzebüs, 17 Nisan tarihinde Ortaköy ilçesinde Ortaköy İmam Hatip Ortaokulu’nu, 18 Nisan tarihinde yine İskilip ilçesi Ebusuud Efedi Ortaokulu’nu ve 19 Nisan tarihinde ise Osmancık ilçesindeki Orgeneral Ahmet Çörekçi Yatılı Bölge Ortaokulu’nu ziyaret edecek. Müzebüs son olarak 20 Nisan tarihinde Sungurlu ilçesi Atatürk İlkokulu’na konuk olacak.

Müze görmeyen çocuk kalmayacak

    “Yola çıktığı günden bu yana 2 bin 114 okulun 456 bin 055 öğrencisine ulaşan gezici müze, bu yıl da 30 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.’’

    Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.

Müzebüs hakkında:

    Yılda 28-30 il dolaşan Müzebüs her ilde Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla seçilmiş okullarda uzun süre kalabiliyor. Müzebüs’te iki eğitmenin yanı sıra 70 obje hakkında bilgi ve belge de bulunuyor. Çocuklar objeleri yakından görebildikleri gibi onlara dokunabiliyor.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın