ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Sadrazam Mehmet Paşa’nın Baltası Bulundu..

Osmancık’lı olan Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa ya ait Balta Rusya’da bulundu.

 

   

Padişah III. Ahmet döneminde Baltacı ocağında yetişerek Osmanlı Devleti’nin 100. Sadrazamı Olan Baltacı Mehmet Paşa, Osmanlı Padişahı tarafından 18.Temmuz.1711 yılında Başkumandan yapılarak Rus Ordusuna karşı savaşmak üzere görevlendirilmiş, Rus Ordusunu Prut’ta kuşatarak teslim olmaya zorlamıştır. Rus Çarı Deli Petro’nun aman dileyerek barış anlaşması istemesi üzerine Sadrazam Paşa Komutanları ile yaptığı toplantı neticesinde Osmanlı lehine barış anlaşması yapmıştı.

     Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa yapılan anlaşma neticesinde Ruslardan aldığı hazine ve ganimetler karşılığında Rus Çariçesi Katerina’ya yanında taşıdığı baltasını günün anısına hediye ettiği bilinmektedir.

     Başkomutan Baltacı Mehmet Paşa, bu savaşta Rus Orduları Prut bataklıklarında yok edilebilecekken, büyük bir hoşgörü göstererek, Kırım Hanı Devlet Giray Han’ın ve İsveç Kralı XII Karl’ın Rus Ordusunu imha önerilerini dinlemeyerek Rus Çarı Petro ile anlaşma imzalayarak büyük Devlet adamlılığı örneğini göstermiştir.

     Ancak saray entrikacılarına göre ’’ bu bir ihanettir’’ Büyük bir orduyu yenilgiye uğratarak Zafer kazanmış bir kahraman için Osmanlı Sarayında fesat kazanları kaynatılmaya başlamış, Rus Çariçesi Katerina’nın güzelliği yanında baştan çıkarıcı takılarının da Baltacı Mehmet Paşa’yı kışkırttığı gibi değerlendirmelerde bulunarak ön yargı ile Padişah III. Ahmet tarafından azledilerek sürgüne gönderilmiştir.

     1660 yılında Osmancık, Karağaçdağı Köyünde (Şimdiki adı YAĞSİYEN olan) dünyaya gelen ve Osmanlı’da II.Dönem Sadrazamlık (Başbakan) yapan ilk devlet adamı Baltacı Mehmet Paşa 1712 yılında sürgüne gönderildiği Limni adasında vefat etmiştir. Bugün Yunanistan/Limni adasında mezarı bile yok edilmiş ve mermer mezar aşı da Limni adası kalesinde Yunan’lı larca merdiven olarak kullanılmaktadır.

     Ancak Ruslar bu büyük devlet adamını unutmamış,  Rus Çariçesi’nin  5. Kuşaktan torunu olan Valeria Liliya; büyük anneannesine Baltacı Mehmet Paşa tarafından hediye edilen baltasının hala kendisinde olduğunu bunu büyük bir onurla koruduğunu ifade etti.

Valerina Liliyaye 

   ‘’Baltacı Mehmet Paşa ile ilgili Rus basınında çıkan haberleri takip ediyorum. Hemşerileri mezarını Limni adasından getirme girişimlerinde bulunmakta Doğmuş olduğu topraklara kavuşursa bende bizzat bu törenlere katılmak istiyorum.’’ Diyen  Katerina’nın torunu Valeria Liliya’nın talebine Osmancık Belediye Başkanlığı’dan yanıt geldi.

Osmancık Belediyesi Baltacı Mehmet Paşa’nın ismini Yeni yapılacak olan Camii ve Asma Köprüde yaşatacak

     Osmancık Belediye Başkanı Başdanışmanı Hasan Çadırcı; ‘’Belediye Başkanımızın özverili çalışmaları neticesin de yapılacak ‘Kent Park’ projesi içinde yer alacak olan Camii külliyesinde atamıza yakışır bir anıt mezar yapılacak, ayrıca Kızılırmak kenarındaki bu Camii ve yeni yapılmakta olan asma köprüye de BALTACI MEHMET PAŞA adı verilerek Osmancık Belediyesi olarak vefakarlığımızı göstereceğiz.’’ Dedi…

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın