ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Kurtuluş Savaşı Kahramanı Sarı Mehmet’e Anıt Mezar

Kurtuluş Savaşında eşkıyalara Anadolu’da geçit vermeyen, Atatürk’ün unutamadığı, 10’uncu Yıl Nutku’nda övgüyle bahsettiği Mehmet Çetin’in mezarı için verilen söz 13 yıl sonra yerine getirildi. Sarı Mehmet için anıt mezar yapıldı.

1965 yılında vefat eden bağımsızlık mücadelesinin Osmancıklı kahramanı Mehmet Çetin’in Gemici Mahallesi’ndeki mezarı 2008 yılında verilen “Anıt Mezar” sözüne rağmen ailesinin yaptırdığı şekli ile duruyordu. Mehmet Çetin için 13 yıl önce verilen söz bu gün yerine getirildi. Osmancık Kent Konseyinin önerisi ve Belediye Meclisinin aldığı karar ile bir vefa göstergesi olarak Mehmet Çetin için anıt mezar yapıldı.

Mehmet Çetin, anıt mezarda yapılan tören ile bir kez daha yad edilirken Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay, Çetin ailesinin fertleri Şaban Çetin, Asım Çetin ve Dursun Güney ile bir süre sohbet etti. Törende Kur’an-ı Kerim okunarak dua edilirken, Mehmet Çetin’in özgeçmişi Kent Konseyi Başkanı Ayhan Yılmaz Eravcı tarafından okundu.

Törene; Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay, Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Cumhuriyet Başsavcısı Ceyhun Ayvazoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Haluk Karslıoğlu, Jandarma Komutanı J.Üsteğmen Nuri Uyar, Askerlik Şubesi Başkanı Per. Asteğmen Furkan Portakal, Mehmet Çetin’in yeğenleri Şaban Çetin, Asım Çetin ve Dursun Güney ile protokol üyeleri, daire amirleri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri katıldı.

Yüreği Milli Mücadele için çarpan Sarı Mehmet’i 95 yaşındaki yeğeni Dursun Güney’den dinliyoruz.

ASKERLİK HAYATI

Rum Pontus Çetecilerini Dağıttı

“Mehmet Çetin 1894 yılında Osmancık Tutuş köyünde dünyaya geldi. Askere gidişi tarihi 1915’dir. Sivas Jandarma okuluna intisap etmiş (bağlanmak- girmek) askerlik görevlerini Anadolu’da muhtelif şehirlerinde, Çarşamba, Kavak’ta bulunan jandarma karakollarında sürdürdü.

Er olarak başladığı askerlik görevinde yaptığı hizmetler neticesinde Subaylıkla ödüllendirilerek Yüzbaşı rütbesi verildi.

Askerlik zamanı geldiğinde Osmanlı İmparatorluğu 1.Dünya Savaşı’nda yenilmiş ve İşgalci devletler yurdumuzun topraklarını işgal etmeye başlamışlardı.

 

Atatürk, Sarı Mehmet’ten Övgüyle Bahsediyor

Mustafa Kemal Atatürk Nutuk’un bir bölümünde şöyle bahsetmekte; ‘’O havalide milli teşkilata tevessül olundu. Bu teşkilatta Sarı Mehmet, Kara Mehmet, Pire Mehmet bu üç Mehmet’ler vatanın savunmasında önemli hizmetler yaparak tanınmışlardır.’’ diye tarif ettiği üç Mehmet’ler den ‘’Sarı Mehmet’ ’diye anılan  Mehmet Çetin’dir. (10.yıl Nutku 29 Ekim 1923)

Yine Nutuk’un bir bölümünde Sarı Mehmet’ten şu şekilde bahsediliyor. “Bizim müfrezelerimiz; Pehlivan Ağa, Ahmet t Onbaşı, Sarı Mehmet, Hali l Efe, Topal İsmail gibi adamlar tarafından idare edilmektedir.” (Nutuk- 1920-1927 sayfa 515)

Atatürk’ün İmzasıyla Emekliye Ayrılıyor

10.03. 1935 yılında müstakil tabur komutanlığından emekliye sevk edildi.  Sevk belgesinde Atatürk’ün, İsmet Paşanın, dahiliye vekili Şükrü Kaya’nın imzası vardır.

SİYASİ HAYATI

Emekli olduktan sonra 1935-1942 dönemlerinde Osmancık’ta belediye başkanlığı yaptı.

Emeklilik sonrası Osmancık Belediye Başkanı oldu. 1935’den 1942 tarihine kadar belediye başkanlığı görevini yürüttü.  Yine Çorum İl Genel Meclisi’nde 2 sene kadar daimi üye olarak kaldı.

Paşalardan Sarı Mehmet’e Ziyaret

3.Ordu Komutanı Orgeneral Mustafa Muğlalı, Tümen Kumandanı Kurmay Yüzbaşı Nazmi Gönen’li, Orgeneral İbrahim Feyzi Mengüç gibi Kurtuluş Savaşı’na katılan üst kademelerdeki komutanlar Sarı Mehmet’i ziyaret ederlerdi.

Fevzi Mengüç Paşa Çorum’a geldiğinde Sarı Mehmet’i görmeden asla gitmezdi. Çorum’a bir askeri yetkili geldiğinde Mehmet Çetin ile görüşmeden asla gitmezdi. Sarı Mehmet çok saygı duyulan birisiydi.

1943 Büyük Osmancık depreminde, 3.Ordu Komutanı Orgeneral Mustafa Muğlalı, Tümen Kumandanı Kurmay Yüzbaşı Nazmi Gönenli, bizzat gelerek geçmiş olsun dileklerinde bulunmuşlardı.

Mustafa Muğlalı Paşa, Sarı Mehmet’in Gemici Mahallesi ırmak kenarında bulunan evinde misafir oldu. 

AİLE HAYATI

Mehmet Çetin  Çerkez olan Şefika hanımla evliydi. 2 oğlu vardı. Birisi Sadık Çetin. Sadık Çetin Ticaret Lisesi mezunu. Osmancık’ta dükkan açtı bir süre işletti. Sonra Veremden vefat etti.

Tevfik Çetin diğer bir oğlu. Oda bir hastalıktan dolayı vefat etti. Sarı Mehmet sağlığında iki oğlunun da acısını gördü çekti.

Mehmet Çetin 1965 yılında vefat etti. Gemici’yi çok severdi bu yüzden de Gemici Mezarlığında toprağa verildi.

lçe Jandarma Komutanlığı ve Osmancık Kaymakamlığı’nın Anıt Mezar Girişimi 11 Şubat 2008 tarihinde “Sarı Mehmet’e Anıt Mezar Yapılıyor” başlığı ile basında yer aldı. Kısa bir süre sonra Osmancık Kaymakamı Mustafa Harputlu görev değişikliği nedeni ile Osmancık’ta ayrıldı. Anıt Mezar girişimi ile ilgilide bu güne kadar hiçbir çalışma yapılmamıştı.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın