ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Şehit Aybüke öğretmen kabri başında anıldı

9 Haziran 2017 yılında Batman’ın Kozluk ilçesinde PKK’lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit düşen müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın, Osmancık’taki şehitlikte bulunan mezarı başında anıldı.

Öğretmenlik görevine atandıktan kısa süre sonra 9 Haziran 2017 tarihinde karne dağıtımın ardından evine giderken teröristlerce açılan ateşle ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit olan 22 yaşındaki Aybüke Yalçın için memleketi Osmancık’taki şehitlikte bulunan kabri başında anma töreni düzenlendi.

Aybüke öğretmenin Osmancık Şehitliği’nde bulunan kabri başındaki törene genç öğretmenin babası Sadık, babaannesi Şenay ve amcası Seyfi Yalçın’ın yanı sıra Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Yahya Çoban, Osmancık  İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Tökel, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Levent Tuzcu, Şehidin akrabası olan Karabük Meteoroloji İl Müdürü Ahmet Akıllıer, Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Ortaokulu öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.

Anma programında ilk konuşmayı Osmancık İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Tökel bir konuşma yaptı. Tökel; “  Bu vatanı bazen kanımızla bazen terimizle bazen de mürekkebimizle mücadele ederek kurduk. Anadolu güzel, Anadolu’yu savunanlarda güzel.

9 Haziran’da evladımızı Aybüke Yalçın öğretmenimizi, en neşeli olduğumuz, çocuklarımızı tatile göndermeye başladığımız bir günde, maalesef hain bir kuşunla toprağa verdik.

Şehitler ölmez yerleri ve makamları değişmiştir. “ şeklinde konuştu.

Osmancık İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Metin Sarı ve Enes Karakuş tarafından Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından dua edildi.

Yapılan duaların ardından Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Yahya Çoban da “Çok ulvi bir görev için toplanmış bulunuyoruz. Biraz önce sözlerin en güzeli Allah’ın kelamıyla değerli öğrencilerimiz şehidimizin ruhu için okudular. Allah kabul etsin.

Yüce yaradanımız diyor ki; ‘şehitlere ölüler demeyin, zira onlar yaşıyordur, ama siz bilemezsiniz’. Biz de Şenay Aybüke Öğretmenimizin yaşadığına iman ediyoruz. Onun şuanda Peygamberlerle, Şehitlerle komşu olduğuna inanıyoruz. İnşallah Cennetinde tüm ailesi ile birlikte Rabbim onları buluşturacak. Buna iman ediyoruz.

Tabii bu hainler hiçbir ayrım yapmıyorlar. Memleketimizi, vatanımızı bölmek için, hain emellerine ulaşmak için öğretmen demiyorlar, sivil demiyorlar, çocuk demiyorlar, memur demiyorlar, askerimizi, polisimizi şehit ediyorlar. Maalesef bu bayramda da şehitlerimiz oldu. Bu vatan şehitlerimizin kanlarıyla yoğruldu. Bayrağımız şehitlerimizin kanından rengini alıyor. Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki; etrafımız zaten bizi istemeyen, bu yüce milleti hazmedemeyen hainlerle dolu, içerde de onların işbirlikçileri sürekli çalışıyorlar.

Yine bir 9 Haziran’da, 2017 yılında kıymetli kardeşimizi, meslektaşımızı karne töreninden evine dönerken şehit ettiler. Haince, kahpece kurdukları pusuyla şehit ettiler. Tabii şehit Öğretmenimiz Aybüke’nin o gül yüzü, sesi kulaklarımıza hala yankılanıyor. Bizim bir söylemimiz var. Şehidimiz Osmancık’a geldiğinde tüm Osmancık, tüm Türkiye hep bir ağızdan haykırdı. Şehitlerin ölmeyeceğini, vatanın bölünmeyeceğini çok net bir şekilde ifade etti.

Bu günde tekrar, burada bulunan öğrencilerimiz, eğitim camiası var toplumun her kesiminden insanımız var. Biz bu 9 Haziran’ı unutmayacağımız gibi tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle sürekli anacağız. Başta yakınları olmak üzere herkese sabrı cemil diliyorum. Onun hatırasını her fırsatta yaşatacağız. Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. ” ifadelerini kullandı.

Anma programında konuşan Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör’de aileye ve tüm sevenlerine başsağlığı dileyerek “Şenay Aybüke şehidimizi, şehit öğretmenlerimizi ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla yad ediyoruz.” dedi.

Kızlarının şehadetinin 3. yıldönümünde mezarı başında toplandıklarını hatırlatan şehit öğretmenin babası Sadık Yalçın, “Burada toplanma imkanını bize veren Allah’a sonsuz şükürler olsun. mevlete, Millete Allah zeval vermesin. Hayır iş yapmak için gönlünde sevgi besleyen ve bu ülkeyi seven insanlara fırsat vermeyi nasip eylesin. Şehit öğretmenimizin ilk olmayacağını sonda olmayacağını biz de biliyoruz bunun idrakindeyiz. Kızımın nezdinde bütün şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Anma gününde buraya kadar geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Osmancık Belediye Ahmet Başkan Gelgör,  Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Yahya Çoban ve beraberindekiler tarafından şehidin kabrine karanfil bıraktı.

Şehitlik ziyareti ardından şehidin ailesi evlerinde ziyaret edildi. Aybüke öğretmenin ölüm yıldönümü dolayısıyla şehidin anne ve babasını ikamet ettiği Karabük’ün Safranbolu ilçesinde de, Karabük Valiliği tarafından anma töreni organize edildiği bildirildi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın