ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

“Selin nedeni: Dere yatağını yok ettiler”

Çorum’un Osmancık ilçesinde geçtiğimiz gün yaşanan selin nedeni olarak dere yatağının değiştirildiği iddia edildi.

Çorum’un Osmancık İlçesinde 11 Haziran 2020 tarihi akşamında başlayan ve yaklaşık 4-5 saat aralıksız sağanak şeklinde yağan yağmur nedeniyle oluşan selden dolayı Koyun Baba Mahallesi’nde bulunan 4.Etap TOKİ konutlarının bazı binaları selden etkilenmişti.

Konutlarda bulunan 15 bloktan 3’ünün bodrum katı selin getirdiği çamur ve balçıkla dolarken diğer 3 blok ise selden hafif şekilde etkilenmişti.  Bunun üzerine konut yöneticileri duruma anında müdahale ederek selin geldiği yönce kepçe marifetiyle toprak set çekerek durumu kontrol altına almıştı.

Maddi hasarla sonuçlanan selin ardından, yatağı değiştirildiği iddia edilen derenin bu sonucu hazırladığı belirtildi.

İddianın sahibi okuyucumuz WhatsApp Haber Hattımıza ulaşarak iddiasını destekleyici belgeleri olduğunu belirterek www.osmancik.com.tr ye konuştu. Okuyucumuz Dursun Yangöz, “Selin nedeni, 2017 yılında yapılan imardır. Ben imara itiraz ettim çünkü dere yatağını yok ettiler. Açmış olduğum davada yürütmeyi durdurma kararı verdiler. Ama belediye bu karara rağmen uyum sağlamadı. Bu dava açıldığında TOKİ başlamamıştı. Dava sürerken TOKİ inşaatına devam ettiler. Dolayısıyla yok edilen dere yatağı TOKİ inşaatı alanı içinde toplayıcı dere yataklarını DSİ görüşü alınmadan yok ettiler.”dedi

“OSMANCIK’TA İMARI MÜTEAHHİTLER YAPIYOR”

Geçtiğimiz günlerde yaşanan sağanak yağışın sonucu zemin katlarda sel baskını olmuştu. Bundan sonra da olmayacağı ne malum. Çünkü dinini tilkiden öğrenen için tavuk çalmak sevaptır.  Osmancık’ta imarı müteahhitler yapıyor” dedi.

Okuyucumuz Dursun Yangöz, iddialarını desteklediğini söylediği 2017 yılına ait resmi belgeleri de tarafımıza ileterek, ilgili bölümleri gösterdi.  Belgelerde konuyla ilgili bölümde aynen şöyle denilmekte.

“2017/46 SAYILI Belediye Meclis Kararı ile onaylanan 1/1000 ölçekli revizyon uygulama imar planı ile bu plandan önce yürürlükte olan 1/1000 ölçekli imar planı ile birlikte incelendiğinde; dere yatağının güzergahının doğuya doğru kaydırılarak değiştirildiği, daha önce parselin doğusundan geçen ve otoparkla sonlanan 10 metrelik yolun devam ettirilerek batıdaki 15 metrelik yola bağlandığı, davaya konu parselin bulunduğu imar adasının önündeki park alanının küçültüldüğü, dere yatağının doğusundan 7 metrelik bir yol geçirildiği parselin bir kısmının bu yolda kaldığı görülmektedir.

Eski plana göre güzergâhında değişiklik yapılan dere yatağının güzergâhının değiştirilmesi için DSİ görüşünde herhangi bir husus belirtilmediği anlaşılmıştır. Revizyon plan kapsamında bu yolun değiştirilmesini gerektirecek bir hususun bulunmadığı ve bu ada içerisinde yer alan parselasyon durumunun dikkate alınmadan düzenlendiği görülmüştür.( Dosya no: 2017/1094 E. Keşif tarihi: 06/03/2018)”

Dursun Yangöz, İmar mevzuatına planlama tekniklerine ve şehircilik ilkelerine, kamu yararına uygun olmadığı kanaati getirilerek Samsun İstinaf Mahkemesinde davanın sürdüğünü sözlerine ekledi.

OKUYUCUMUZUN İDDİASINI YETKİLİLERE SORDUK

Okuyucumuzun iddiaları ile ilgili www.osmancik.com.tr olarak Osmancık Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile görüştük. Görüşmemizde ilgili yetkililer mevzu bahis alanda imar planı yapılırken DSİ dahil ilgili kurumların görüşlerinin alındığını, dere yatağının değiştirilmediğini ancak dere yatağının kendiliğinden daralabileceğini ifade ettiler.

BARAJ MANZARALI ACİL SATILIK TARLA

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın